Porównywane do Szwajcarii. Niezwykła uroda Kaszub skradnie serce niejednego podróżnika

Wiele zakątków Polski nadal skrywa przed nami swoje tajemnice. Jednym z nich są Kaszuby –  magiczna kraina położona na południowy zachód od Zatoki Gdańskiej. To tu można usłyszeć niezwykły, zagadkowy dialekt, zobaczyć tradycyjne ludowe stroje i spróbować racuchów z ciasta chlebowego. Klub podróżniczy Travelist zaprasza do wspólnego odkrycia kaszubskich sekretów.

Coś pięknego dla każdego

Niezwykła uroda Kaszub skradnie serce niejednego podróżnika. Nie bez powodu pod koniec XIX w. w jednym z niemieckich przewodników tereny te zostały porównane do Szwajcarii, kraju słynącego ze swoich pięknych pejzaży. Kaszuby to jeden z najbardziej różnorodnych regionów Polski. Jeziora, pola i lasy, liczne wzgórza i ukryte między nimi dolinki – to wszystko oferują kaszubskie okolice. Bez względu na turystyczne preferencje, każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.Kraina rozciąga się od wód Bałtyku aż po przepastne Bory Tucholskie. Kompleks borów sosnowych o imponującej powierzchni ok. 300 000 ha nazywany jest zielonymi płucami Polski. To perła w koronie Kaszub – tu prym wiedzie dziewicza natura. W Borach Tucholskich zobaczyć można nie tylko fragmenty pierwotnej puszczy, ale również wiele rzadkich gatunków fauny i flory.

DJI_0500.jpg

W świecie legend

Kaszuby słyną ze swoich historycznych legend. Jedna z nich związana jest ze stolicą regionu, Kartuzami, i największym skarbem miasta, kartuzją, czyli XIV-wieczną kolegiatą. Według legendy miejsce jej powstania związane jest z próżną niewiastą, która uważała, że swoją urodą przewyższa nawet wizerunek Matki Boskiej. Na swoje nieszczęście wypowiedziała zdanie: „Niech mnie diabli porwą, jeśli nie jestem piękniejsza”. I porwali ją, a w miejscu, gdzie upadł jej pantofelek, wyznaczono położenie kartuzji.Kolejna legenda opowiada historię Jeziora Wdzydze, nazywanego „kaszubskim morzem”. Według niej w miejscu obecnego akwenu znajdowało się niegdyś małe jeziorko. Pewnego razu, na jego środku książę Sorka ujrzał Wdzydzankę. Chcąc dotrzeć do pięknej rusałki, zwołał olbrzymów, aby ci odprowadzili rowami wodę z jeziora. Na nic się zdały ich starania – woda bez ustanku wypełniała wielkie rowy. Tak właśnie powstało dzisiejsze, ogromne jezioro, którego taflę zdobi aż 8 wysp. Romantyczna i niestety nieszczęśliwa legenda związana jest z miejscowością Chmielno. Mówi o zakochanej parze, z historią niczym Romea i Julii – on był bogaty, ona biedna, więc nie pozwolono im się pobrać. Nawet po ich śmierci, kochanków pochowano po przeciwnych stronach kościoła. Jednak pod osłoną nocy z grobów rozdzielonej pary wyrastały pędy chmielu, które splatały się nad kopułą świątyni. Nie pomogły nożyce i inne zabiegi ogrodnicze – chmiel odrastał każdej nocy do momentu, aż zakochanych złożono wreszcie we wspólnym grobie. Wieś dostała więc swoje imię na cześć pary i tajemniczych pędów chmielu.

bytow most.jpg

Bogactwo ludowej tradycji

Kultura kaszubska jest wyjątkowo interesująca i zupełnie odmienna od kultur, które spotkać można w innych częściach Polski. Kaszuby to przede wszystkim ludowa tradycja i niezwykły dialekt. Na ulicach wielu miast i wsi po dziś usłyszeć można język kaszubski, dla reszty kraju zagadkowy i właściwie niezrozumiały. Miłośnicy folkloru nie będą czuli się lepiej w żadnym innym polskim zakątku. To tutaj znajduje się Kaszubski Park Etnograficzny, czyli najstarszy skansen na ziemiach polskich, istniejący od 1906 roku. Obecnie można w nim podziwiać 50 obiektów architektury regionalnej z całych Kaszub i Kociewia – wiejskie zagrody, dworki, karczmę, kuźnię, tartak, szkołę, a nawet XVII-wieczny kościółek i wiatrak holenderski. Poza tym na podróżników czeka Muzeum Ceramiki Kaszubskiej w Chmielnie, stare domy z wyjątkowymi ludowymi zdobieniami w Chojnicach i Chata Kaszubska, czyli muzeum regionalne we wsi Brusy-Jaglie. Kaszuby to wciąż nieodkryta kraina. Jeszcze więcej sekretów regionu znaleźć można na stronie Magazynu Travelist, gdzie znajdują się wskazówki nie tylko podróżnicze, ale również kulinarne i noclegowe. 

DJI_0617.jpg

Fot., źródło mat. prasowe

Dodaj komentarz

WieleLiter.pl