To nie pomyłka! Lokata na 10 tysięcy daje zaledwie 16 złotych odsetek

8 razy mniej niż przed rokiem – aż tak spadło oprocentowanie przeciętnej bankowej lokaty w ciągu zaledwie 12 ostatnich miesięcy – wynika z najnowszych danych NBP. Winne są oczywiście cięcia stóp procentowych, których konsekwencją jest spadek kosztu pieniądza w gospodarce. Cieszą się z tego kredytobiorcy. Deponenci z trudem szukają dziś jednak oprocentowania na poziomie 1-2%, czym jeszcze rok temu wielu oszczędzających by po prostu wzgardziło.

Oprocentowanie bankowych depozytów nigdy jeszcze nie było aż tak niskie. Bank centralny wyliczył, że zakładając lokatę w lipcu 2020 roku mogliśmy liczyć jedynie na 0,2% odsetek.

Podatek od wszystkiego

– To znaczy, że w ciągu roku powierzając bankowi kwotę 10 tysięcy złotych możemy liczyć na 16,20 złotych odsetek. Tak, to nie pomyłka. Bank co prawda naliczy nam 0,2% odsetek, czyli skromne 20 złotych od powierzonych mu na rok 10 000 złotych, ale i tak tym skromnym zyskiem trzeba się podzielić, czyli zapłacić podatek (19%). Formalności załatwia bank, ale w efekcie otrzymujemy na konto tylko wcześniej wspomniane 16 złotych i 20 groszy odsetek. Jeszcze rok temu banki kusiły oszczędzających obietnicą 8 razy wyższych zysków. Zakładając roczną lokatę w lipcu 2019 roku deponent mógł liczyć przeciętnie na prawie 129 złotych odsetek w skali roku. Już wtedy wiele osób na to narzekało – tłumaczy Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments. Więcej informacji znajdziecie na stronie heritagere.pl

Dodaj komentarz

WieleLiter.pl