5 porad jak nie zniszczyć sobie dłoni podczas zmywania naczyń

Zmywanie naczyń to jedna z tych czynności, którą większość z nas wykonuje prawie codziennie. Jak ochronić przy tym wrażliwą skórę dłoni, zapewnić im miękkość i gładkość na lata? Przedstawiamy 5 prostych sposobów.

Na dłoniach znajduje się bardzo niewiele gruczołów łojowych, dlatego delikatny płaszcz ochronny znika po każdym ich kontakcie z wodą i detergentami, a potem potrzebuje kilku godzin na odbudowę. Warto więc pamiętać o zapewnieniu im maksymalnej ochrony podczas zwykłych, powszednich czynności, takich jak zmywanie naczyń. Kosztuje to niewiele wysiłku, a przynosi spektakularne rezultaty. Wystarczy zastosować się do kilku prostych zasad

1. Zapomnij o myciu naczyń w bardzo ciepłej wodzie

Każdy kontakt z wodą zaburza naturalną równowagę naszej skóry. Podgrzana do wysokiej temperatury nie tylko rozpuszcza ochronną warstwę tłuszczową naskórka, ale może nawet prowadzić do jego podrażnień. Tymczasem chłodna woda w połączeniu z płynem do mycia naczyń równie skutecznie usuwa zabrudzenia, co gorąca! Uczeni dowiedli tego badaniami, których wyniki opublikowali w piśmie „Journal of Food Protection”. Dlatego najlepiej stosować wodę ciepłą tylko na tyle, by rozpuściła zgromadzony na talerzach, patelniach czy sztućcach tłuszcz

2. Używaj rękawiczek

Nie każdy je lubi, a wymówki typu: „Przecież zmywanie naczyń zajmie mi tylko chwilę” to klasyka gatunku. Eksperci przekonują jednak, że taka ochrona dłoni to konieczność, niezbędna, by uniknąć przesuszonej skóry oraz zniszczenia lakieru na paznokciach. Skoro ktoś stworzył dla naszych dłoni taką osłonę, dlaczego z niej nie korzystać? Tym bardziej, że w sklepach dostępne są już rękawice z wygodną wyściółką, po użyciu których na skórze nie pozostaje przykry zapach gumy. Wyjątek można uczynić jedynie, gdy używa się hipoalergicznego płynu do zmywania naczyń.

3. Po zdjęciu rękawiczek pamiętaj o umyciu rąk

Po rozprawieniu się ze stosem brudnych kubków, misek i talerzy zawsze powinien przyjść czas na wyczyszczenie dłoni. Podczas zmywania w rękawiczkach skóra rozgrzewa się, poci i ma odcięty dopływ tlenu. Mogą się więc na niej rozwijać bakterie. Dlatego po skończeniu zmywania najlepiej szybko przemyć dłonie wodą z mydłem z neutralnym pH. Spłukiwanie dłoni przez 10 sekund już wystarczy, by pozbyć się zarazków.

4. Stosuj łagodne dla dłoni płyny do mycia naczyń

Płyn bezlitosny dla brudu zgromadzonego na naczyniach, a jednocześnie delikatny dla skóry rąk? Dzięki najnowszym technologiom jest to już możliwe. Przebadane dermatologicznie środki do czyszczenia naczyń nie zawierają barwników i odznaczają się neutralnym pH. Nie tylko nie niszczą dłoni i paznokci, ale wręcz o nie dbają. Pomagają im w tym takie składniki jak olejek arganowy. Można go znaleźć w Żelu do mycia naczyń Dish Spa Ultra Care. Jest też coś dla osób ze skórą wrażliwą i skłonną do alergii – Dish Spa Ultra Care hipoalergiczny.

5. Miej krem zawsze pod ręką

Odżywczy, nawilżający krem pomaga naskórkowi się zregenerować. Dlatego dobrze stosować go po każdym kontakcie dłoni z wodą. Od czasu do czasu warto też zafundować im ekstrakurację – u kosmetyczki albo w domowym zaciszu, gdzie można samemu w łatwy sposób wykonać na przykład maseczkę z oliwy i awokado.

ZOBACZ TAKŻE:

Alkohol a “dzień po” – warto zerknąć przed imprezą ;-)

Fot. ma charakter poglądowy. Źródło mat. prasowe

Dodaj komentarz

WieleLiter.pl