Dziś Międzynarodowy Dzień Leniwca. Czy naprawdę jest leniwy?

20 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Leniwca.Choć te zwierzęta słyną ze swojego powolnego trybu życia, w rzeczywistości są mistrzami oszczędzania energii.

Ponad 10 000 lat temu, w czasach, gdy nasi pradziadowie przechodzili z koczowniczego na osiadły tryb życia po ziemiach obu Ameryk spacerowało Megatherium. Był to leniwiec wielkości słonia, zbyt ciężki, by wchodzić na drzewa. Wymarł wraz z niedźwiedziem jaskiniowym i tygrysem szablozębnym… Na szczęście leniwce nadal są wśród nas! Jest ich 6 gatunków:

  • karłowaty leniwiec trójpalczasty,
  • leniwiec grzywiasty,
  • leniwiec trójpalczasty,
  • leniwiec pstry,
  • leniwiec dwupalczasty,
  • leniwiec krótkoszyi.

– Choć słyną ze swojego powolnego trybu życia, w rzeczywistości są mistrzami oszczędzania energii! Mała jej dawka przyjmowana z pokarmem sprawia, że metabolizm zwierzęcia jest spowolniony. W tej sytuacji leniwce musiały pomysłowo rozwiązać kwestię unikania drapieżników i nie można im odmówić kreatywności. Po pierwsze, by nie wzbudzać podejrzeń, stosują kamuflaż: w ich sierści rosną glony, grzyby i żyje szereg owadów. Wypróżnianie, którego woń mogłaby ściągnąć uwagę jaguarów czy anakond, załatwiają średnio raz w tygodniu – wyjaśnia Katarzyna Walowska z wrocławskiego zoo. 

Zadziwiające zwierzęta

Jak dodaje, w razie potrzeby potrafią dość żwawo się przemieszczać po cienkich gałęziach, ponieważ ich masa jest stosunkowo niewielka: 4,5-9 kg. Poza tym leniwce są absolutnie zadziwiające: znakomicie pływają, temperatura ich ciała może wahać się w granicach 24 – 33 st. C, a grzyb znaleziony w ich sierści może stanowić nowy lek przeciwko pasożytniczym chorobom, takim jak malaria i choroba Chagasa.

Czy to Wam wystarczy, aby Wasz Dzień Leniwca był naprawdę emocjonujący? Więcej ciekawostek o zwierzętach znajdziecie na stronie zoo.wroclaw.pl.

ZOBACZ TAKŻE:

SZOK! Czy rzeczywiście na Ziemi żyje nieśmiertelne stworzenie?

>Fot. ma charakter poglądowy. Źródło zoo.wroclaw.pl

Dodaj komentarz

WieleLiter.pl