Trzynaście (nie)znanych ciekawostek o gorylach

Goryle w masowej świadomości kojarzą się przede wszystkim z postacią King Konga – groźnej bestii, która niszczy wszystko wokół siebie. Wizerunek antybohatera przysłania nam jednak inne aspekty filmowego King Konga. To przede wszystkim inteligentna, czująca istota, która stara się chronić główną bohaterkę – człowieka. Bo tak naprawdę to niezwykle łagodne zwierzęta, mimo dużych gabarytów i groźnej postawy.

Co jeszcze warto wiedzieć o gorylach?

 1. Słowo gorilla pochodzi z greki – gorillai i oznacza “owłosioną kobietę”, tak nazwał je Hannon, kartagiński żeglarza który przypuszczalnie przybył (około 480 p.n.e.) na obszar dzisiejszego Sierra Leone (Afryka Zachodnia), chociaż pierwszy opis tego gatunku pochodzi z 1847 roku.
 2. Wspólny przodek goryli, szympansów i ludzi żył 10 milionów lat temu.
 3. Wbrew mitom i stereotypom instynkt opiekuńczy u goryli jest bardzo silnie rozwinięty, zarówno u samic jak samców; znana jest historia samca z ogrodu zoologicznego w Jersey – Jambo, który zaopiekował się pięcioletnim, nieprzytomnym dzieckiem, które wpadło na wybieg.
 4. Goryle mogą nauczyć się języka migowego i opisywać nam swoje emocje; znane są dwa takie przypadki – Koko i Michael’a, obie małpy mieszkały razem i razem uczyły się migać, jednak to Michael zaszokował opiekunów – urodził się w Afryce, na wolności, ale stracił rodziców z rąk kłusowników, co opisał opiekunom.
 5. Średnia życia w środowisku naturalnym goryli to ok. 40 lat, najstarszy goryl mieszkający w filipińskim zoo żył aż 54 lata.
 6. Powstało aż osiem produkcji filmowych o “King Kongu” – dwie w 1933 r, później w 1962, 1967, 1976, 1986, 2005 i 2017 r. Kolejna ma wejść do kin w 2020 roku. Przydomek King zawdzięczamy smokom z Komodo, czyli największym, żyjącym waranom nazywanymi „Królami Komodo”, ponieważ twórca postaci King Konga – Merian Caldwell Cooper interesował się tymi gadami i nawet planował umieścić akcję filmu na komodo, gdzie wielka małpa miała zmierzyć się ze “smokiem”. Autor zrezygnował z waranów, ale spodobało mu się określenie król, które wykorzystał. W rzeczywistości te dwa gatunki nigdy się nie spotkają, pochodzą z oddalonych od siebie miejsc.
 7. Wymiary filmowego king Konga różnią się w zależności od wersji, „najmniejszy” filmowy Kong ma 3,7 metra (1933 rok), największy aż 45 metrów (1962 rok); prawdziwe goryle mierzą jednak dużo mniej, bo największy goryl żyjący na wolności miał 183 centymetrów wzrostu i ważył 225 kilogramów.
 8. Każdy goryl ma inne odciski palców, jak człowiek.
 9. Goryle są bardzo silne, potrafią podnieść nawet pięć razy więcej niż same ważą.
 10. Goryle mają tylko jednego wroga w środowisku naturalnym, jest to lampart.
 11. Goryle mruczą jak koty, potrafią też nucić i układać piosenki, czynności te towarzyszą zwykle posiłkom.
 12. Większość goryli ma grupę krwi B.
 13. Najbardziej charakterystyczną cechą samców goryla jest tzw. Silverback czyli srebrne plecy. Srebrzysty wygląd jest spowodowany przez krótkie, białe włosy, które pokrywają plecy samców. Silverback rozwija się, gdy samce są w pełni dorosłe (zwykle w wieku około 15 lat). Nie jest to oznaka starości.

Więcej informacji o gorylach znajdziecie na stronie wrocławskiego zoo.

 

Dodaj komentarz

WieleLiter.pl