Sprawdź co się stanie jak zaczniesz jeść jedno jajko dziennie (video)

Okazuje się, że jajka są nie tylko smaczne, ale i zdrowe. Zdaniem ekspertów jaja to wręcz idealne pożywienie. Rzadko który pokarm dostarcza tylu wartościowych substancji w jednej porcji.

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca spożywanie 1–2 jaj dziennie. Są one bombą witaminową, mineralną i zawierają wszystkie składniki odżywcze niezbędne do funkcjonowania organizmu. Konsumenci powinni być świadomi tak wysokiej wartości odżywczej i włączać jaja do codziennej diety. W ostatnich latach jajo jest zaliczane do żywności funkcjonalnej, prozdrowotnej, czyli konsumenci regularnie spożywając jaja, mogą wpływać na zmniejszenie ryzyka rozwoju chorób cywilizacyjnych, np. otyłości, cukrzycy, chorób układu krążenia, nadciśnienia i schorzeń neurodegradacyjnych – podkreślają eksperci z Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz.

Ponadto zdaniem ekspertów informacje, że cholesterol zawarty w żółtku jaja jest szkodliwy dla naszego zdrowia to mit, który nie ma nic wspólnego ze stanem rzeczywistym. Jaja nie są wcale odpowiedzialne za wzrost poziomu cholesterolu. A zdaniem kardiologów mogą nawet pomagać pacjentom z chorobami układu krążenia w obniżaniu poziomu “złego” cholesterolu i trójglicerydów. 

Fińscy naukowcy odkryli, że jedzenie jajek może zmniejszać ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2. Okazuje się, że cztery jajka tygodniowo potrafią zmniejszyć to ryzyko o ponad jedną trzecią.

Jakie są jeszcze korzyści z jedzenia jajek? Czy chcecie się dowiedzieć jak spożywanie jednego gotowanego jajka dziennie wpłynie na Wasze zdrowie? Obejrzyjcie filmik. 

Fot. główna ma charakter poglądowy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *