„Usłysz chrzęst racic żubra w gąszczu” – spróbuj to wymówić szybko!

„Usłysz chrzęst racic żubra w gąszczu” – spróbuj to wymówić szybko! Czasem i Polakom to zdanie będzie sprawiać trudności, a co dopiero obcokrajowcom żyjącym w naszym kraju. Z tym pięknym, polskim i bardzo szeleszczącym zdaniem zmierzyli się w akcji WWF Polska: Czesław Mozil, Matt Dusk, Stefano Terazzino, Olivia Adams, Roobens i prof. Jerzy Bralczyk. Każdy powinien spróbować!

W jakim celu?

To element akcji Fundacji WWF Polska z okazji Święta Niepodległości. Niech 11 listopada w całej Polsce wybrzmi chrzęst racic żubra w gąszczu. Pamiętając o naszej narodowej tożsamości, na którą składa się nasza historia, kultura, tradycja i język, nie zapominajmy o polskiej przyrodzie oraz jej wspaniałym bogactwie. Kto lepiej niż żubr nadaje się do bycia jej symbolem?

– Usłysz chrzęst racic żubra w gąszczu”. Bardzo wiele jest tam szelestów, „r” i innych spółgłoskowych dźwięków, które są dla polszczyzny charakterystyczne prawie tak, jak dla Polski żubr. Szczycimy się tym, że mamy żubra, i że mamy takie trudno wymawialne dla cudzoziemców teksty. Chrzęst w gąszczu racic możemy sobie wyobrazić i w związku z tym usłyszeć. Czy naprawdę słyszymy, trudno powiedzieć, ale chcielibyśmy słyszeć, bo jeśli słyszymy chrzest racic to znaczy, że słyszymy żubra i że ten żubr z nami jest, a chcielibyśmy żeby był jak najdłużej – podsumowuje prof. Jerzy Bralczyk. 

Co ma żubr do niepodległości?

Przywrócenie żubra naturze to jeden z pierwszych polskich sukcesów w ochronie przyrody po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. W tym trudnym okresie odbudowy kraju nie zabrakło w społeczeństwie troski o tego dużego roślinożercę. Dzięki tym staraniom dziś możemy oglądać żubry na własne oczy. Jednak wciąż żubr ma status gatunku narażonego na wyginięcie, dlatego teraz pora na kolejne działania, by następne pokolenia również miały okazję spotkać to niesamowite zwierzę w polskich lasach. Więcej informacji znajdziecie tutaj. Fot. ma charakter poglądowy, źródło WWF Polska.

Dodaj komentarz

WieleLiter.pl