Czerwone, suche, popękane dłonie? Jest na to sposób!

Częste mycie i dezynfekcja rąk naruszają warstwę rogową i zaburzają funkcje ochronne naskórka z powodu wypłukiwania lipidów z jego struktury, co może doprowadzić do  suchość skóry.

Według dermatologów odsetek osób z suchością skóry, w tym skóry dłoni jest coraz większy. 

– Często suchość nie wynika ze stanu chorobowego, a z braku radzenia sobie bariery ochronnej skóry z nadmiarem negatywnych czynników zewnętrznych. Pacjenci bardzo często używają do mycia zbyt ciepłej, a nawet gorącej wody, pieniących się żeli czy soli do kąpieli, które uszkadzają barierę skórną na kilka godzin.  Przy zbyt intensywnym i częstym myciu rąk nie ma możliwości odbudowy ochronnej warstwy lipidów.  Co istotne, skóra rąk po  stronie grzbietowej jest cienka, posiada  mało gruczołów łojowych, co oznacza, że  jest wrażliwa  na negatywne bodźce – dr hab. n. med. Ewa Trznadel-Grodzka konsultant naukowy marki Dermedic.

Częste mycie i dezynfekcja rąk naruszają warstwę rogową i zaburzają funkcje ochronne naskórka z powodu wypłukiwania lipidów z jego struktury, co może doprowadzić do  suchość skóry.

Stopień suchości jest wprost proporcjonalny do częstości i agresywności mycia z użyciem szczotek, ostrych gąbek, gorącej wody oraz detergentów. Początkowo ujawnia się pogłębione poletkowanie skóry, następnie dochodzi do pękania i złuszczania naskórka i znacznej utraty elastyczności. Wyraźne jest również zaczerwienienie skóry, uczucie ściągania, pieczenia czy świądu.

Są to objawy  dynamiczne na które wpływają czynniki zewnętrzne takie jak kontakt  z detergentami, środkami dezynfekującymi na bazie alkoholu, acetonem, rozpuszczalnikami oraz konieczność częstego mycia rąk. Osłabiona lub uszkodzona ochronna bariera lipidowa sprawia, że naskórek łatwo ulega odwodnieniu (wzrost TEWL),  a osiadające na powierzchni  skóry  alergeny, drobnoustroje chorobotwórcze czy cząsteczki chemiczne przedostają się łatwo w głąb skóry. Rezultatem tego są infekcje bakteryjne, grzybicze, wirusowe, lub kontaktowe zapalenie skóry (alergiczne lub z podrażnienia).          

Jak chronić skórę rąk?

Przede wszystkim należy kierować się zdrowym rozsądkiem przy stosowaniu ogólnie przyjętych zasad higieny.  Myć ręce około 30 sekund, kolejno dłonie, powierzchnie grzbietowe, przestrzenie między palcami i wszystkie palce, każdy z osobna. Następnie dokładnie opłukać pod bieżącą wodą.  Podczas mycia trzeba unikać zbyt gorącej wody, ponieważ intensywnie wysusza naskórek.  Wskazane jest używanie łagodnych środków myjących. Bezpośrednio po myciu rąk należy osuszać je papierowym ręcznikiem jednorazowym. Następnie jeśli zachodzi potrzeba, zdezynfekować dłonie  i pozostawić do całkowitego wyschnięcia.

W celu zapobiegania wysuszeniu i podrażnieniu skóry warto sięgnąć po dermokosmetyki, które w swoim składzie zawierają emolienty. Są one skuteczne i bezpieczne w  szybszej naprawie   bariery naskórkowej. Hamują utratę wody, tworzą lipidową barierę ochronną, znacznie poprawiają elastyczność i ogólną kondycję skóry. 

ZOBACZ TAKŻE:

4 babcine sposoby, aby świeca dłużej się paliła

Fot. ma charakter poglądowy. Źródło biuroprasowe.dermedic.pl/linum-emolient/