Panta Rhei. Zdobądź piwa z małych browarów i jednocześnie wspomóż polski kraft

Piwowarstwo rzemieślnicze to jedna z branż, które mocno ucierpiały w związku z pandemią koronawirusa. Stowarzyszenie Wolny Kraft postanowiło je wesprzeć. Właśnie rozpoczyna się nowa akcja organizacji: członkowie stowarzyszenia (każdy może się zapisać), będą mieli okazję spróbować 10 unikatowych piw z niewielkich browarów z całej Polski, których nie dostanie w żadnym sklepie, a przy okazji pomóc przetrwać piwowarom ten trudny czas.  .

– Najlepsze browary, które rozpoczęły piwną rewolucję w Polsce, nie wiedzą, co robić. Państwo się od nich odwróciło, zamknięte zostały wszystkie kanały dystrybucji, a same często nie mogą sprzedawać piwa. Piwowarzy, którzy są tytanami pracy, siedzą bezczynnie I nie wiedzą, co zrobić z piwem, jakie zostało im w beczkach – wyjaśnia Paweł Leszczyński, prezes Stowarzyszenia Wolny Kraft. – Chcemy to zmienić, wiemy że sytuacja finansowa ludzi jest coraz gorsza, dlatego rozpoczynamy dystrybucję zestawów degustacyjnych, dzięki którym browary będą mogły sprzedać przynajmniej część piwa, które inaczej się zepsuje.

Stowarzyszenie uruchomiło właśnie system rekrutacji nowych członków oraz kolejny projekt, który ma wspierać małe browary rzemieślnicze. Przygotowało pierwszy zestaw degustacyjny o nazwie „Panta Rhei”. To 10 unikatowych piw z browarów rzemieślniczych z różnych części Polski. Większości z nich nie można dostać w żadnym sklepie, niektóre będą dostępne tylko w ramach zestawu.

– Moim zdaniem członkiem Wolnego Kraftu warto zostać bez względu na tę akcję, to jest coś, czego Polakom brakuje – zachęca na swoim blogu Tomasz Kopyra blog.kopyra.com. – W naszym kraju udział w organizacjach non-profit jest bardzo niski, gdyby żeby łowić nie trzeba było być członkiem związku wędkarskiego, to nikt by nigdzie nie należał. Uważam, że idea jest ze wszech miar godna promowania, potrzeba namacalnej pomocy dla browarów i dania im szansy dotarcia do ludzi, do których nie mają jak dotrzeć.

To pierwszy z zestawów, jakie planują skompletować założyciele stowarzyszenia. Dla wielu browarów do jedyny sposób, żeby sprzedać swoje piwa. Na początku wybrani zostali najmniejsi producenci, dla których sytuacja jest szczególnie dramatyczna, a którzy słynęli wśród miłośników piwa z jakości swoich produktów.

Zestaw jest dostępny tylko dla członków stowarzyszenia. Wstępując do niego, nie tylko można wesprzeć najmniejsze polskie browary rzemieślnicze, ale też ocenić smak, jakość, wygląd i kontekst przygotowanych przez nie piw. Całkowity zysk trafia do producentów, którzy teraz bardzo potrzebują pomocy.

Browary, które wyprodukowały trunki do zestawu, są za małe, żeby ich piwa były szeroko dostępne. Są to: BroVca, Czarna Owca, Absztyfikant, DeFacto, Kazimierz, Milicz, Monsters, Palatum, Przetwórnia Chmielu, Tumski, Wagabunda. Z każdym z piwowarów członkowie Wolnego Kraftu przedyskutowali, co mogą przygotować i wybrali najciekawsze piwa, zarówno w klasycznych, jak i nowofalowych stylach.

Jak zdobyć zestaw „Pantha Rhei”? Wszystkie szczegóły oraz opisy piw na oficjalnie stronie internetowej stowarzyszenia: wolnykraft.org.

ZOBACZ TAKŻE:

Jedyny plan to warzyć dobre piwo

Fot. główna ma charakter poglądowy.

WieleLiter.pl