Ktoś porzucił truchło świni w lesie

Kiedy leśnicy sądzą, że już nic ich nie zaskoczy, wtedy w pojawiają się meldunki o coraz to ciekawszych znaleziskach w lesie.  – Śmieci pochodzące z gospodarstw domowych przestały dziwić. Ze smutkiem przyznajemy, że są prawie codziennością – mówią leśnicy.

W ostatnim tygodniu w lasach RDLP w Szczecinie tamtejsi leśnicy odkryli kilka szokujących rzeczy. Na terenie Nadleśnictwa Rzepin wyrzucone zostały odpady, które pochodzą z nawierzchni obiektów sportowych budowanych w ostatnich latach na terenie gmin i powiatów. Jest to sztuczna nawierzchnia jaką można spotkać na obiektach sportowych typu orlik – zwłaszcza na bieżniach,  kortach tenisowych czy boiskach do piłki koszykowej. Obecnie trwa poszukiwanie sprawcy tego karygodnego czynu.

Po raz kolejny w tym roku lasy Nadleśnictwa Bolewice stały się miejscem podrzucenia niebezpiecznego odpadu. Po  odpadach chemicznych, które zostały wywiezione na tereny leśne wiosną w tym roku, tym razem ktoś wyrzucił tam świnię. – Czyn ten zasługuje na podwójne potępienie, z uwagi na nielegalne pozbycie się odpadu oraz na zagrożenie rozprzestrzenienia groźnej choroby wirusowej i zakaźnej ASF, występującej u świń i dzików – mówi Grzegorz Gaczyński, nadleśniczy Nadleśnictwa Bolewice.

Na szczęście truchło zostało wcześnie zauważone przez jednego z myśliwych, który poinformował nadleśnictwo i weterynarię. Z padłej świni zostały pobrane próbki do badań, a tusza została już zutylizowana przez specjalistyczną firmę. Straż Leśna wspólnie z policją prowadzi dochodzenie w tej sprawie.

W lasach Puszczy Noteckiej, na terenie Nadleśnictwa Karwin pojawiają się coraz częściej nielegalne wysypiska części samochodowych, które stanowią wielkie kłopoty dla środowiska przyrodniczego. – Właśnie wyrzucone części samochodowe, pomimo niemal zimowej aury za oknami, stały się przyczyną rozprzestrzeniania się ognia i powstania pożaru – mówi Dominiki Wieczorkiewicz z Nadleśnictwa Karwin.   

Las to nie wysypisko, żadne śmieci tu nie pasują

Mimo prowadzonej przez leśników edukacji, m.in. dotyczącej zakazu zaśmiecania terenów leśnych oraz obowiązywania ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach,  koszty utrzymania czystości w lasach stale rosną.

– Pisząc o „śmieciowym” wątku chcemy jednocześnie i gorąco podziękować wszystkim osobom, które wspierają nas w pracach porządkowych. Osobom, instytucjom, stowarzyszeniom, które idąc na spacer zabierają ze sobą worek na śmieci wypełniając go odpadami znajdowanymi w lesie. Wszystkim osobom, które przekazują nam informacje o nielegalnych wysypiskach, porzuconych workach, foliach, oponach, zderzakach, szafach i tym podobnych „kwiatkach”. Dzięki wsparciu tak wielu osób łatwiej walczyć z problemem. Las zapewnia nam tlen, oczyszcza powietrze, wpływa korzystnie na klimat. Jest domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Poprawia nasze samopoczucie, jest najlepszym miejscem do wypoczynku i rekreacji. Śmieci zupełnie do lasu nie pasują – podsumowuje  Jolanta Sojka, rzecznik prasowy RDLP w Szczecinie.

ZOBACZ TAKŻE:

Ostatnią uznano za czarownicę i zatłuczono kamieniami oraz pałkami

Fot., źródło lasy.gov.pl

WieleLiter.pl