15 ciekawostek o całowaniu z okazji Dnia Pocałunku

Światowy Dzień Pocałunku obchodzimy kilka razy w roku. Dziś (28 listopada) przypada jeden z takich dni. To dobra okazja, aby dowiedzieć się m.in. kto oprócz ludzi się całuje, czemu całowanie odchudza i o ile może wydłużyć życie, jakie jest najsłynniejsze zdjęcie pocałunku i ile całowali się rekordziści. 

 1. Światowy Dzień Pocałunku ustanowiła na początku lat 90. Organizacja Narodów Zjednoczonych, ale podobno wymyśliła go jedna z… firm stomatologicznych.
 2. Naukowcy odkryli, że całowanie jednej osobie zajmuje średnio około dwóch tygodni w ciągu całego życia.
 3. Są jednak tacy, którzy całują się znacznie dłużej. Rekordziści, którzy trafili do Księgi Guinnessa całowali się przez 58 godzin, 35 minut i 58 sekund. Jest to tajlandzka para Ekkachai Tiranarat i Laksany Tiranarat. Mimo iż od tego czasu minęło ponad 5 lat nikomu nie udało się pobić tego wyniku.
 4. Mężczyźni z wąsem w amerykańskim stanie Iowa mają zakaz całowania kobiet w miejscach publicznych.
 5. Całują się nie tylko ludzie, ale także ryby, ssaki, a nawet ptaki – uderzając się dziobami. Tym samym okazując się przywiązanie, przyjaźń, miłość, a nawet pożądanie.
 6. Całowanie sprawia, że wzrasta poziom oksytocyny (hormonu miłości) i serotoniny (hormonu szczęścia). Pocałunki mają dobroczynny wpływ na nasz organizm: obniżają ciśnienie krwi, relaksują, poprawiają nastrój, zwiększają odporność, a nawet chronią przez depresją.
 7. Podczas namiętnego pocałunku używamy ponad 30 mięśni twarzy i ponad stu mięśni całego ciała.
 8.  … i spalamy kalorie! Podczas minuty całowania spalamy około 12 kalorii. Można więc śmiało powiedzieć, że całowanie odchudza ;-)
 9. Jeżeli całujemy się często i regularnie to tym samym możemy przedłużyć nasze życie nawet o pięć lat.
 10. Nauka o całowaniu to filematologia.
 11. W niektórych krajach całowanie się w miejscach publicznych jest w ogóle zabronione i można zostać ukaranym grzywną lub więzieniem.
 12. Zdjęcie „The Kiss” uważane jest przez wielu za fotografię najsłynniejszego pocałunku świata. Zostało zrobione 14 czerwca 1945 roku podczas oficjalnego świętowania zakończenia II Wojny Światowej. Przedstawia marynarza, który całuje pielęgniarkę. Po latach wydało się, że ów mężczyzna całował w taki sposób tego dnia wszystkie panie, a od kobiety, z którą został sfotografowany dostał… w twarz.
 13. Dwie na trzy osoby przekręca swoją głowę w prawo podczas całowania. 
 14. Światowy Dzień Pocałunku świętujemy jeszcze 6 lipca i 28 grudnia.
 15.  Większość osób bardziej szczegółowo pamięta swój pierwszy pocałunek niż swój pierwszy raz.

ZOBACZ TAKŻE:

Jakie fryzury będziemy nosić w 2021 roku? Sprawdź koniecznie!

Dodaj komentarz

WieleLiter.pl