Niesamowite! Jak otworzyć szampana szablą? Zapomniana sztuka sabrage (video)

Dla wielu osób nieodłącznym elementem świętowania Sylwestra jest wzniesienie toastu szampanem lub innym winem musującym. A wiecie jak otworzyć butelkę wina musującego z prawdziwym przytupem – za pomocą szabli?

Jak podaje Wikipedia, szampan (z franc. champagne, od vin de Champagne) to szczególny rodzaj wina musującego (potocznie – każde wino musujące), powszechnie kojarzony ze świętowaniem i luksusem. Nazwę swą zawdzięcza Szampanii, regionowi w północno-wschodniej Francji, głównemu miejscu jego produkcji. W odróżnieniu od szampana, którego nazwa została zastrzeżona w 1911 r., inne francuskie wina musujące produkowane metodą szampańską nazywane są „mousseux”. 

Technika otwierania butelki wina musującego za pomocą szabli nazywa się sabrage. Stała się popularna po rewolucji francuskiej, kiedy to armia napoleońska brała udział w wielu przyjęciach w domach arystokracji. Więcej dowiecie się oglądając film eksperta Tomasza Milera. Miłego oglądania.

Przypominamy, że alkohol przeznaczony jest tylko dla osób pełnoletnich i najlepiej w rozsądnych ilościach. Fot. ma charakter poglądowy. Więcej alkoholowych ciekawostek znajdziecie na stronie milerpije.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *