Najczęstsze świąteczne gafy Polaków. Warto zerknąć przed Wigilią

Kłótnie przy świątecznym stole to jest coś co najczęściej psuje święta. Świąteczne gafy Polaków związane są również z prezentami. Jakie błędy popełniają jeszcze Polacy, które psują święta sprawdzono podczas badania.

Jak wynika z badania Świąteczne gafy Polaków” zrealizowanego przez serwis Prezentmarzeń, świąteczne wpadki związane są głównie z drażliwymi tematami rozmów (34%), z zachowaniem przy świątecznym stole (28%) oraz prezentami (14%). Najczęściej atmosferę świąt psuje kłótnia przy świątecznym stole jak potwierdziło, aż 49% respondentów lub też co gorsza gdy się upijamy – 32% odpowiedzi. Powodem niesnasek jest również podarowanie nietrafionego upominku jak twierdzi 12% osób. Podczas świąt ogólnie popełniamy wiele gaf ponieważ zapominamy o wielu istotnych rzeczach podczas natłoku obowiązków (28%) i bardziej się stresujemy (19%). Wielu z nas było również sprawcą lub ofiarą świątecznej gafy, ale co trzeci Polak potwierdza, że uczy się na błędach i nie popełnia już tych samych wpadek. Naprawić świąteczna gafę można przeprosinami (64%) jednak trudno ją naprawić od razu i należy też poczekać na kolejne święta (29%).

Najczęściej gafy popełniamy wręczając prezent, kiedy kupiliśmy nieodpowiedni upominek (22%) lub dodaliśmy do niego niewłaściwy komentarz (23%). Kiedy przyjmujemy prezent nietaktem jest okazanie rozczarowania otrzymanym podarunkiem (27%) oraz niepodziękowanie za prezent (28%). Podczas wręczania prezentu warto pamiętać o odklejeniu ceny (41%), o uśmiechu (29%), ładnym opakowaniu (16%) oraz o kartce z życzeniami (14%). Kiedy otrzymamy nietrafiony prezent nie wypada okazywać niezadowolenia (28%) i nie wolno oddawać takiego upominku (9%). Należy uśmiechnąć się i podziękować (37%) oraz docenić starania (26%).

Najczęściej w rodzinie świąteczne wpadki przytrafiają się dziadkowi lub babci (28%), rodzicom (26%) lub dalszym krewnym (27%), mniej ich popełnia rodzeństwo (19%).

ZOBACZ TAKŻE:

Wiemy, co Polacy chcą znaleźć pod choinką

*Badanie „Świąteczne gafy Polaków” zostało zrealizowane przez serwis Prezentmarzeń na próbie 985 respondentów w formie ankiety online w listopadzie 2020 roku.

WieleLiter.pl