Jedz, pij i popuszczaj pasa – było coś co onegdaj łączyło wszystkich bez względu na stan

Kiedy  słyszymy słowo „staropolski”, to przed oczyma naszej wyobraźni stają magnackie pałace i dworki, kolorowe kontusze oraz biesiady obficie zastawiane i zakrapiane. Za czasów największej świetności I Rzeczpospolitej szlachta miała klawe życie pod znakiem złotej wolności. Znacznie mniej skojarzeń mamy zaś z życiem mieszczaństwa oraz chłopów. Można odnieść przez to wrażenie, że w dawnych wiekach ich życie składało się jedynie z pracy oraz modlitwy. Jednak to tylko pozór!

Okazuje się że było coś, do czego zamiłowanie łączyło wszystkie stany – była to biesiada przy alkoholu! 

Anna Wójciuk w e-booku „Jedz, pij i popuszczaj pasa. Staropolskie obyczaje i rozrywki” ze znawstwem oprowadza Czytelnika po magnackich pałacach i dworach szlachty, mieszczańskich kamienicach oraz chłopskich izbach. Prezentuje nie tylko bogactwo obyczajów i rytuałów każdej sfery, ale także mentalność ówczesnego społeczeństwa. W lekkiej, ciekawostkowej formie omawia zwyczaje każdego stanu i zaznajamia z najważniejszymi przymiotami kultury staropolskiej, takimi jak tytulatura czy potrawy.

Czym różni się staropolskie świętowanie Bożego Narodzenia i Wielkanocy od współczesnego? Jak obcokrajowcy wypowiadali się na temat polskich zwyczajów? Czy wśród zabaw bywały takie, w których udział mogliby brać dzisiejsi kaskaderzy? Jakie tradycje towarzyszyły zawieraniu małżeństw i narodzinom potomstwa?

Książka “Jedz, pij i popuszczaj pasa. Staropolskie obyczaje i rozrywki” to zaproszenie do świata, który choć przeminął, to jednak pozostawił swoją cząstkę w każdym z nas. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele staropolskich obyczajów wciąż towarzyszy nam dzisiaj!

Anna Wójciuk – doktor nauk humanistycznych, absolwentka Instytutu Języka Polskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, członkini Stowarzyszenia Przyjaciół Instytutu Języka Polskiego UŚ „Via Linguae”. Cena e-booka: 11,90 zł, znajdziecie go na stronie old.histmag.org. Fot. ma charakter poglądowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *