Co trzeci Polak zna ofiarę pijanego na drodze

Napoje wyskokowe i kierownica to wyjątkowo fatalne połączenie. W ubiegłym roku jeden na dziesięć zgonów w wypadku drogowym miał związek z alkoholem. Okazuje się też, że co trzeci Polak zna osobę poszkodowaną przez nietrzeźwego uczestnika ruchu drogowego, a w co piątym przypadku straciła ona życie.

Zjawisko nietrzeźwości na drogach i jego konsekwencje można uznać za prawdziwy problem społeczny, który nabiera na sile m.in. w okolicach świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku. Jak pokazuje badanie SW Research dla AlcoSense Laboratories, istotna część Polaków (30%) ma lub miała w swoim otoczeniu osobę nim dotkniętą.

Najczęstszą stratą poniesioną przez znane nam osoby jest zniszczenie mienia (np. samochodu). Miało to miejsce w ponad połowie wskazań (51%). Na drugim miejscu (22%) znalazła się najwyższa możliwa szkoda, czyli utrata życia. W niemal identycznym odsetku (21%) doszło do poważnego uszczerbku na zdrowiu. Umiarkowany lub lekki uszczerbek zdrowotny dotyczył 45% osób. Ponadto z badania wynika, że co drugi Polak zna kogoś, kto prowadził samochód po spożyciu alkoholu.

Ile kosztuje nietrzeźwość na drogach?

W 2019 roku w 2089 wypadkach drogowych spowodowanych przez osoby będące pod działaniem alkoholu, poszkodowanych zostało 2654 ludzi, z czego 265 poniosło śmierć, a 2389 zostało rannych. Istnieje zatem duże prawdopodobieństwo, że w wypadku, w którym rolę odgrywa alkohol, ktoś zostanie fizycznie poszkodowany.

Według szacunków Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego roczny koszt wypadków drogowych może wynieść nawet 45 miliardów złotych. Około 9% wszystkich wypadków stanowią zdarzenia z udziałem osób będących pod wpływem alkoholu, co przekłada się na orientacyjny koszt 4 miliardów złotych rocznie.

Szkody fizyczne i materialne to jednak nie wszystko. Ofiary wypadków drogowych – pośrednie (np. bliscy) oraz bezpośrednie – ponoszą także istotne koszty psychiczne oraz społeczne, związane m.in. z traumą po wydarzeniu.

– Alkohol znacznie podnosi ryzyko spowodowania wypadku drogowego, dlatego powinniśmy wyzbyć się wszelkiej tolerancji dla wsiadania za kierownicę pod jego wpływem. Konsekwencje wypadków dotykają nie tylko bezpośrednich uczestników zdarzenia, ale całego kręgu osób – przede wszystkim rodzin. Warto pomyśleć także o nich przed próbą ruszenia na drogę po spożyciu alkoholu – podsumowuje Hunter Abbott, ekspert bezpieczeństwa ruchu drogowego z firmy AlcoSense Laboratories.

ZOBACZ TAKŻE:

Starsze panie nieźle zabalowały. Nie były w stanie dmuchać w alkomat

Fot. główna ma charakter poglądowy. Badanie SW Research dla AlcoSense Laboratories przeprowadzono w dniach 30 czerwca – 3 lipca 2020 roku, na reprezentatywnej grupie 1045 polskich respondentów. Źródła zewnętrzne: https://www.krbrd.gov.pl/files/file_add/download/509_wycena-kosztow-wypadkow-
i-kolizji-drogowych-2018.pdf

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *