6 kolorów auta, które zwiększają ryzyko wypadku

Niektóre samochody są bardziej widoczne na drodze, a inne słabiej. Najbezpieczniejszym kolorem jest biały. Sprawdź jakie  kolory aut zwiększają ryzyko wypadku.

Tematem kolorystyki samochodów w odniesieniu do bezpieczeństwa ruchu drogowego zajęli się naukowcy z australijskiego Monash University Accident Research Centre. Przeanalizowali oni dane na temat rzeczywistych wypadków zgłoszonych na policję w dwóch australijskich stanach. 

Uwzględnili przy tym zderzenia pojazdów ze sobą oraz kolizje z udziałem pieszych, rowerzystów czy motocyklistów. Wzięli też m.in. pod uwagę typ pojazdu uczestniczącego w wypadku i warunki świetlne. Badanie pokazało wyraźnie, że kolor auta ma niebagatelne znaczenie.

Najbezpieczniejsze okazały się białe samochody. Gorzej wypadały te barwy, które słabo odznaczają się na drodze. Naukowcy wśród tych „gorszych” kolorów wymieniają m.in.:

 • czarny,
 • niebieski,
 • szary,
 • zielony,
 • czerwony
 • i srebrny.

Okazało się, że największe znaczenie dla ryzyka wypadku lakier samochodu ma za dnia, czyli w dobrych warunkach świetlnych. Wtedy ryzyko wypadku w samochodzie o kolorze wymienionym na przytoczonej liście było o 10 proc. wyższe niż w pojeździe z białym lakierem. 

To jednak nie wszystko. Analiza wykazała, że barwa karoserii miała także znaczenie dla przebiegu wypadku. Słabiej widoczne samochody częściej uczestniczyły w poważniejszych zderzeniach. 

ZOBACZ TAKŻE:

Jaki będzie najmodniejszy kolor 2021 roku?

Fot. ma charakter poglądowy. Źródło mat/ zdrowie.pap.pl/Monash University

1 komentarz do wpisu “6 kolorów auta, które zwiększają ryzyko wypadku”

 1. Kolory czerwony i żółty to kolory alarmowe. Wyróżniają się na drogach zarówno latem jak zimą.
  Kolory biały na tle śniegu sprzyja zimą wypadkom.
  Ja od 50 lat jeżdżę samochodami koloru czerwonego i nie miałem wypadku.
  Zapłaciłem tylko 1 mandat.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

WieleLiter.pl