Padający śnieg studzi jeszcze kogucie emocje, ale niedługo się zacznie!

Luty to czas, w którym ptaki z Ośrodka Hodowli Głuszca w Leżajsku przygotowują się do tokowania. Samce przyjmują postawę godową, rozkładają wachlarz (ogon), opuszczają skrzydła i dumnie chodzą po swych boksach. Zaczynają także „odzywać się” do siebie, choć trwa to jeszcze krótko. Wkrótce jednak w można będzie oglądać i słuchać ich niezwykłych pieśni godowych

Ośrodek Hodowli Głuszca w Leżajsku jest jednym z trzech tego typu prowadzonych przez Lasy Państwowe. Ponieważ głuszec znajduje się w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt, jako gatunek skrajnie zagrożony wyginięciem, działania prowadzone przez leśników mają ogromne znaczenie dla ochrony czynnej tego gatunku.

W 2020 r. wyhodowano 48 ptaków, które następnie trafiły do wsiedleń w nadleśnictwach: Głęboki Bród, Biłgoraj i Janów Lubelski. W Polsce na wolności żyje obecnie kilkaset osobników tego gatunku.

– W tej chwili w hodowli przebywa 20 kur i 10 kogutów, stanowiących stado podstawowe – mówi Anna Bukowska, kierująca ośrodkiem w Leżajsku. – W tym roku planujemy wyhodowanie i przysposobienie do wypuszczenia na wolność kolejnych kilkudziesięciu głuszców. 

Wprawdzie zima w przyrodzie jest czasem odpoczynku dla wielu gatunków, stąd i głuszce starają się nie tracić energii, są mniej aktywne niż zwykle. Jednak w naturalnym środowisku dochodzi także wówczas do walk między kogutami o zajmowane terytorium. Ustala się także hierarchia socjalna.

– Aktywność godową w naturze głuszce wykazują na przełomie marca i kwietnia, ale w leżajskim ośrodku tokowanie można usłyszeć o miesiąc wcześniej. By uniknąć przedwczesnych walk kogutów, są one przetrzymywane w oddzielnych boksach. Pomiędzy nimi znajdują się tylko niewielkie okrągłe przejścia, którymi przechodzić mogą jedynie kury z racji swoich mniejszych rozmiarów. Tym samym to głuszki wybierają sobie samca, z którym będą mieć potomstwo – informuje Edward Marszałek, rzecznik prasowy RDLP w Krośnie.

Jak dodaje, rok temu zakończyła się rozbudowa ośrodka, która trwała od 2011 r. Przez ten czas wybudowano m.in. nowe boksy, nową odchowalnię dla piskląt, zmodernizowano i unowocześniono ujęcie wody, a w 2019 r. ukończono budowę obiektu, który zapewnia sterylne przygotowanie pokarmów, a także możliwość obsługi hodowli przez całą dobę w okresie lęgów.

OHG w Leżajsku pełni także rolę edukacyjną. Toki głuszców są jednym z najciekawszych spektakli w naturze, dlatego przez lustra weneckie w sali edukacyjnej można obserwować te ptaki na wybiegach. Więcej ciekawostek znajdziecie na stronie Lasów Państwowych.

ZOBACZ TAKŻE:

Sprawdź czy zebra jest biała w czarne pasy czy odwrotnie

Fot. Anna Bukowska, źródło lasy.gov.pl/

Dodaj komentarz

WieleLiter.pl