Coraz chętniej spędzamy czas wolny w myśl hasła DIY

Przymusowa izolacja, wynikająca z przedłużającej się pandemii, zmusiła nas do poszukiwania nowych sposobów na spędzanie czasu wolnego w domu. W myśl hasła DIY – do it yourself, czyli „zrób to sam”, wiele osób zaczęło zdobywać praktyczne umiejętności, na przykład: majsterkując, tworząc naturalne kosmetyki czy biżuterię.

Aż 86% respondentów badania „Czas wolny Polaków podczas koronawirusa” serwisu Prezentmarzeń stwierdziło, że nawet podczas narodowej kwarantanny można rozwijać swoje zainteresowania korzystając z Internetu.

W ciągu ostatnich miesięcy pojawiło się w sieci wiele nowych możliwości na aktywne i kreatywne spędzanie czasu. Kursy online, zarówno podnoszące kompetencje zawodowe, jak również jako forma rozrywki, stały się z dnia na dzień alternatywą na spędzanie wolnych chwil. Jak pokazały wyniki badania serwisu Prezentmarzeń, zrealizowanego w czasie pandemicznej rzeczywistości, co trzeci respondent chętnie rozwija swoje zainteresowania uczestnicząc w transmisjach w mediach społecznościowych. Dla 29% optymalną formą jest korzystanie z poradników internetowych. Zdaniem 22% z sukcesem można rozwijać swoje pasje i nowe hobby w postaci kursów online.

Brak kontaktów z bliskimi i przyjaciółmi, swobodnego spędzania czasu poza domem oraz możliwości udziału w zajęciach stacjonarnych, rozwijających nasze pasje, spowodował, że zaczęliśmy poszukiwać różnych kursów tematycznych online. W minionym roku, jak wynika z danych serwisu Prezentmarzeń, rosło zainteresowanie warsztatami online, rozwijającymi zdolności manualne, jak choćby kurs robienia mydła, świec czy tworzenia biżuterii. Chętnie wybierano warsztaty pozwalające wykonać samodzielnie w domu produkty do użytku codziennego, jak przykład naturalne kosmetyki. Popularnością cieszyły się także warsztaty plastyczne i artystyczne, jak na przykład malowanie żywicą, kurs makramy, fotografii czy rysunku. Nie zabrakło także osób, które chciały skorzystać z nauki gry online na instrumentach muzycznych, wśród których niezwykłą popularnością już od dłuższego czasu cieszy się ukulele.

– Pandemia sprawiła, że w ramach rozrywki online, realizowanej bez wychodzenia z domu, zaczęliśmy rozwijać zainteresowania, które dotychczas postrzegaliśmy jako aktywności wymagające bezpośredniego kontaktu z nauczycielem czy instruktorem. Działając zgodnie z hasłem „zrób to sam” po zdobyciu podstawowych umiejętności w trakcie warsztatu online, zaczęliśmy doskonalić swoje zdolności plastyczne, muzyczne czy praktyczne, również majsterkując – komentuje Grzegorz Rożalski z serwisu Prezentmarzeń.

Niestety, na ten moment nikt nie jest w stanie przewidzieć jak szybko wrócimy do dawnych form spędzania czasu wolnego, za którymi bardzo tęsknimy, jak potwierdziły odpowiedzi respondentów badania „Czas wolny Polaków podczas koronawirusa”. Dlatego kluczowa dla kondycji psychicznej staje się umiejętność organizowania sobie czasu wolnego w domu, również w duchu hasła DIY, czyli „do it yourself”. 

Jednym z ważnych elementów zadbania o kondycję psychiczną jest ciągłe samodoskonalenie się. W sytuacji przedłużającej się pandemii, powinniśmy więc szukać stale nowych zajęć i dziedzin wiedzy, które nas interesują i które pomogą nam zagospodarować czas spędzany w domu. Możemy także zainspirować bliską nam osobę, podarowując jej voucher na realizację warsztatu tematycznego czy kursu online, który pozwoli jej na przykład stworzyć własnoręcznie wykonaną biżuterię czy kosmetyki, a towarzyszące temu doświadczenie dostarczy wiele radości.

Aż 88% Polaków zapytanych przez serwis Prezentmarzeń potwierdziło, że odczuwa psychiczne skutki zagrożenia pandemią, tym bardziej czas wolny spędzany w myśl zasady DIY zyskuje na wartości. Jego zaletą jest nie tylko odkrywanie u siebie nowych talentów i predyspozycji o praktycznym zastosowaniu, ale także satysfakcja z spędzonego kreatywnie czasu.

ZOBACZ TAKŻE:

To co tymczasowe może przetrwać wieki

Fot. ma charakter poglądowy. *W materiale prasowym wykorzystano wyniki badania „Czas wolny Polaków podczas koronawirusa” zrealizowanego przez serwis Prezentmarzeń w 2020 roku.