Czeka nas duża zmiana pogody. IMGW przypomina o powodzi z 1982 roku

W tym tygodniu prognozowane jest ocieplenie. Od środy widoczne będzie zdecydowane ocieplenie napływające z zachodu. Prognozowana jest dodatnia temperatura przez całą dobę, a w weekend możemy spodziewać się (zachód Polski) aż 13°C!

Jak podaje IMGW, sytuacja spowoduje szybkie topnienia pokrywy śnieżnej, co w połączeniu z opadami deszczu, zjawiskami lodowymi na rzekach oraz powstającymi zatorami stwarza ryzyko groźnych wezbrań. Sytuacja przypomina zespół zdarzeń, które w 1982 roku doprowadziły do powodzi. Scenariusz taki jest możliwy, ale nie musi się powtórzyć.

Na początku stycznia IMGW opublikowało eksperymentalną, długoterminową prognozę temperatury powietrza i opadu atmosferycznego na luty 2021 roku, której wyniki informowały, że w ostatniej dekadzie lutego (21-28.02.2021) model IMGW-TWS przewidywał temperaturę minimalną poniżej -10°C na Kasprowych Wierchu i Śnieżce, południu Polski i na ścianie wschodniej od wojewódzka podkarpackiego (-18°C), po Suwalszczyznę (-14°C). Na przeważającym obszarze naszego kraju temperatura minimalna miała wahać się od -8°C do 1°C, a najcieplejsze pod względem temperatury minimalnej pozostać miało wybrzeże Polski z wartościami od -6°C do 2°C.

Najwyższa temperatura maksymalna według modelu IMGW-TWS, spodziewana była w południowo zachodniej i zachodniej Polsce oraz na wybrzeżu (wartości temperatury maksymalnej od 0°C do 10°C, miejscami 11°C. Pozostały obszar to przeważnie wartości od -3°C do 6°C. Wyniki eksperymentalnego modelu WRF-CFS (start prognozy z 25.01.2021 r. godz. 00:00) wskazywały na znaczne ochłodzenie w pierwszej i trzeciej dekadzie lutego, przy czym przewidywane wartości temperatury powietrza są wyraźnie niższe od prognozowanych przez model IMGW-TWS.

Okres od 3 do 6 lutego IMWG przewidywał jako najchłodniejszy w pierwszej dekadzie miesiąca. Możemy spodziewać się, iż po chwili ciepłej aury powrócą mrozy. Sytuacja jest dynamiczna.

ZOBACZ TAKŻE:

Ta niezwykła fotografia, niosąca ważne przesłanie zrobiła furorę

Fot. ma charakter poglądowy. Źródło komunikat imgw.pl

Dodaj komentarz

WieleLiter.pl