Te niepozorne kwiatki są pierwszym zwiastunem wiosny

Niczym bryłki złota porozrzucane po lesie kontrastują z jeszcze zimową aurą, Wczesnym przedwiośniem, jako jedne z pierwszych kwiatów, swoje główki podnoszą ranniki zimowe – piękne, drobne, słoneczno-złote zwiastuny wiosennej aury.

W Polsce nie występują one w stanie dzikim, jednakże upodobały sobie cieniste wzgórza Radojewa (Nadleśnictwo Łopuchówko, RDLP w Poznaniu) i tam, w zapomnianym parku dworskim, obejmują w swoje posiadanie rozległe połacie runa, ubarwiając trwający w zimowym śnie park.

– Spacerując wśród sędziwych dębów, wiązów i jesionów, podziwiając spektakl żółtych baletnic, tańczących wśród leśnych wzgórz turyści mogą teraz także znaleźć dziewięć tablic edukacyjnych i dwa ławostoły, a wraz z nimi odrobinę wiedzy przyrodniczej. Ranniki to niezwykłe kwiaty z rodziny jaskrowatych, kumulujące energię i oddające ciepło, miododajne i pięknie pachnące, niczym bryłki złota porozrzucane po lesie kontrastują z jeszcze zimową aurą, porastając zbocza parku grądów i łęgów – wyjaśnia Karolina Prange z Nadleśnictwa Łopuchówko.

Jak dodaje, nie występują naturalnie w Polsce, są albo uprawiane, albo rosną zdziczałe w starych parkach, zaroślach i na cmentarzach. Łany kwitnących, promieniście słonecznych ranników to widok, który podbije serce każdego turysty. Kwiaty te potrafią kwitnąć długo, nawet 3-4 tygodnie, ponieważ otwierają się tylko w słońcu, natomiast nocą i w pochmurne dni pozostają zamknięte. Wystarczy jednak, że temperatura wzrośnie do kilkunastu stopni, a ranniki zaczynają przekwitać.

– Pamiętajmy, że jeśli chcemy co rok cieszyć się kwitnącymi rannikami, musimy dać im spokój. Nie zadeptujmy ich, nie usuwajmy i nie obrywajmy kwiatów ani liści, nawet tych przekwitniętych. Kwiaty pozwalają im na rozsiewanie nasion, a liście na gromadzenie substancji zapasowych, dzięki którym będą mogły przetrwać cały rok aż do następnego kwitnienia. Nie dotykajmy roślin – rannik pochodzi z rodziny jaskrowatych, a to oznacza, że cała roślina jest trująca – podkresla Karolina Prange. Więcej informacji znajdziecie na stronie lasy.gov.pl.

ZOBACZ TAKŻE:

Ta niezwykła fotografia, niosąca ważne przesłanie zrobiła furorę

Fot. 3268zauber/Wikimedia, źródło lasy.gov.pl

 

Dodaj komentarz

WieleLiter.pl