Sprawdź z jakimi stereotypami mierzą się współczesne kobiety

Współczesne Polki coraz częściej demonstrują swoją niechęć do postrzegania ich stereotypowo. Najczęściej polemizują w mediach społecznościowych,  prowadząc blogi lub manifestując na ulicach, jak twierdzi aż 79% ankietowanych. Swoją niechęć wyrażają do postrzegania ich jak kury domowe czy matki Polki. Czego jeszcze możemy dowiedzieć się o współczesnych kobietach?

Jak wynika z badania sondażowego przeprowadzonego przez serwis Prezentmarzeń Dzień Kobiet może być okazją do refleksji na temat współczesnych kobiet jak uważa 83% respondentów. Aż 94% ankietowanych obchodzi to święto. Obecnie z tej okazji  panie lubią być zaskakiwane niestandardowymi upominkami, które pozwolą zdobyć nowe doświadczenie, przeżyć ciekawą przygodę (49%) lub są związane z chwilą relaksu (34%). Dla ponad połowy ankietowanych Dzień Kobiet nie jest postrzegany stereotypowo lecz jako dzień doceniania roli kobiet.

Baba za kierownicą

Wypowiedzi ankietowanych pokazują, że współczesne kobiety są przebojowe, silne i niezależne (41%) oraz szalone i chętne przygód (41%). Najbardziej irytuje je postrzeganie ich w kontekście: baby za kierownicą, czyli gorszego kierowcy (23%), kury domowej (24%), uważania, iż kobiety są emocjonalne, a mężczyźni racjonalni (22%) czy traktowania jak matki Polki (21%). Od swoich bliskich oczekują przede wszystkim wsparcia i partnerstwa (34%) oraz docenienia i odciążenia (34%). Najlepiej w tej roli sprawdza się przede wszystkim przyjaciółka, jak twierdzi ponad połowa respondentów, a nie partner, którego wskazało jedynie 16% odpowiedzi.

Kobiety chciałyby takich zmian jak możliwości zadbania o swoje prawa i potrzeby (36%), wygospodarowania czasu dla siebie (23%) oraz znalezienia równowagi pomiędzy pracą a życiem prywatnym (21%). Swoją niechęć do postrzegania ich stereotypowo manifestują na ulicach i w mediach społecznościowych (42%) oraz prowadząc blogi (37%). Często wykonują również zawody postrzegane jako męskie (11%) oraz uprawiając sporty ekstremalne (10%). Czas wolny spędzają uprawiając sport (27%), relaksując się w SPA lub u kosmetyczki (29%) czy też w mediach społecznościowych (24%). Zdaniem respondentów nie istnieje podział na damskie i męskie rozrywki ponieważ współczesne kobiety są aktywne i odważne (43%). Część z nich skacze ze spadochronem i jeździ w rajdach (24%), a część woli spokojne rozrywki (27%).

ZOBACZ TAKŻE:

Lubi przełamywać stereotypy

*Sonda „Z jakimi stereotypami mierzą się współczesne kobiety” została zrealizowana przez serwis Prezentmarzeń na próbie 501 respondentów w formie ankiety online w lutym 2021. Fot. główna ma charakter poglądowy.

Dodaj komentarz

WieleLiter.pl