Uwaga, w Tatrach budzą się niedźwiedzie

Od kilku dni przyrodnicy z Tatrzańskiego Parku Narodowego obserwują ślady niedźwiedzia w Dolinie Strążyskiej – informują władze parku na swoim profilu społecznościowym.

– To szczególny czas dla przyrody, dlatego przypominamy, że od 1 marca po tatrzańskich szlakach można poruszać się wyłącznie od świtu do zmierzchu. Ograniczenie ma m.in. umożliwić zwierzętom swobodne przemieszczanie się między miejscami żerowania a dziennego odpoczynku. Pamiętajmy, że np. wilki, niedźwiedzie, rysie i lisy w nocy chętnie wędrują szlakami. Świadectwem ich obecności są liczne tropy i odchody, które znajdujemy właśnie nad ranem – czytamy w komunikacie TPN.

Zakaz wędrowania nocą jest także formą ochrony turystów przed konsekwencjami spotkania z niedźwiedziem. Nocą zwierzęta stają się zwykle bardziej agresywne, zaskoczony i przestraszony drapieżnik może być groźny. Według licznych obserwacji z różnych rejonów świata do większości niesprowokowanych ataków niedźwiedzi na ludzi dochodzi właśnie nocą.

Przyrodnicy zauważają, że tropy niedźwiedzia to znak, że wiosna zbliża się wielkimi krokami.

Proszę Państwa oto Miś, który świętuje właśnie dziś. Dołączycie się?

Niedźwiedzie są w Polsce objęte ścisłą ochroną. Ich główną ostoją w Polsce są Bieszczady. Co dwa lata w gawrze samica niedźwiedzia rodzi od 1 do 3 młodych, które przez półtora roku pozostają pod opieką matki. Niedźwiedzie są wszystkożerne; dorosłe osobniki ważą ok. 300 kg, żyją do 50 lat.  Fot. ma charakter poglądowy. Źródło PAP – Nauka w Polsce/TPN