Sprawdź czym zaskoczy nas aura w tym tygodniu

W drugim tygodniu marca w Polsce będziemy mieli dynamiczną pogodę. Po dość spokojnym i chłodnym początku tygodnia, od czwartku dostaniemy się pod wpływ niżu znad Morza Norweskiego. Ociepli się, ale mocno wzrośnie tez prędkość wiatru, zwłaszcza na Wybrzeżu.

Jak prognozuje IMGW, we wtorek na zachodzie pogodnie, w centrum i na wschodzie nieco więcej chmur i przelotne opady śniegu. W centrum nad ranem lokalnie mogą utworzyć się mgły. Na obszarach podgórskich i na Suwalszczyźnie w nocy temperatura może spaść nawet do -10°C. W dzień temperatura zbliżona do tej poniedziałkowej, od -1°C do 5°C. Wiatr już nie będzie taki odczuwalny, jak w poniedziałek – w całym kraju będzie słaby.

Noc z wtorku na środę prawie w całym kraju pogodna, więcej chmur tylko na krańcach południowo-zachodnich i tam mogą wystąpić słabe opady śniegu. Temperatura podobna jak poprzedniej nocy, od -8°C na północnym wschodzie do -2°C, na krańcach zachodnich, a na Podhalu spadek do -10°C. W środę na południowym zachodzie mogą pojawić się opady deszczu ze śniegiem, a w górach i na południowym wschodzie opady śniegu. Na termometrach od 0°C na wschodzie do 6°C na zachodzie. Wiatr będzie na ogół słaby, ale pod koniec dnia na zachodzie zacznie wzrastać do umiarkowanego.

W czwartek i piątek spodziewamy się zdecydowanej zmiany pogody. Dostaniemy się pod wpływ rozległego niżu znad Morza Norweskiego. System frontów atmosferycznych, który nasunie się z zachodu przyniesie dużo chmur i w całym kraju wystąpią opady deszczu (w górach oraz na północy także śniegu). Na północy kraju możliwe opady deszczu do 15 mm. Duży gradient baryczny spowoduje, że przede wszystkim będzie bardzo wietrznie, a na Bałtyku wystąpi sztorm. Południowy wiatr skręcający na zachodni będzie silny, porywy mogą dochodzić do 70 km/h, a na wybrzeżu i obszarach podgórskich do 80 km/h, w piątek nawet do 90 km/h.

W sobotę i niedzielę wiatr już się nieco uspokoi, porywy wiatru nie powinny przekraczać 60 km/h, tylko na wybrzeżu będą dochodzić do 70 km/h. Niestety nadal miejscami będą występować opady deszczu. W niedzielę na północnym wschodzie mogą pojawić się opady deszczu ze śniegiem, a w górach śniegu. W sobotę temperatura od 6°C do 12°C, w niedzielę nieco chłodniej, od 5°C do 9°C. Noce będą jeszcze stosunkowo ciepłe, w całym kraju utrzyma się dodatnia temperatura, tylko na obszarach podgórskich i na Suwalszczyźnie może spaść nieznacznie poniżej 0°C.

Stany wody oraz prognoza dla rejonu Ujściowy odcinek Wisły

Na dolnej Wiśle po Chełmno prognozowane jest opadnie stanów wody w strefie wody wysokiej, początkowo przy jeszcze przekroczonym stanie ostrzegawczym w Chełmnie. Na odcinku od Gdańska Przegaliny do ujścia zarejestrowano wzrosty poziomów wody. Stany ostrzegawcze przekroczone są w profilach wodowskazowych: Tczew, Gdańska Głowa, Gdańsk Przegalina oraz Gdańsk Świbno. Kulminacja przemieszczającego się wezbrania roztopowego na dolnej Wiśle w najbliższych godzinach znajdzie się u samego ujścia Wisły do Zatoki Gdańskiej. Od Tczewa po Gdańsk wezbranie przemieszczać się będzie przy przekroczonych stanach ostrzegawczych. W kolejnych dniach prognozuje się spadki poniżej stanów ostrzegawczych i stabilizację. Prognozowany silny wiatr na Wybrzeżu, głównie z sektorów zachodnich i północno zachodnich w ciągu najbliższej doby nie powinien powodować znaczących utrudnień w odpływie wody z Wisły do morza.

ZOBACZ TAKŻE:

Łatwy przepis na czekoladowe serduszka poprawiające nastrój

Fot. ma charakter poglądowy. Źródło IMGW.pl

 

 

Dodaj komentarz

WieleLiter.pl