To sposób na pozbycie się niechcianych futer zalegających w szafach

Rzeźbiarka Ida Karkoszka rozpoczęła nowy projekt stworzenia dwumetrowej rzeźby lisa wykończonej prawdziwym futrem. Akcja ma na celu zwrócić uwagę na ogromne cierpienie zwierząt na fermach futrzarskich i skandaliczne warunki, w jakich są hodowane. Otwarte Klatki wspierają zbiórkę niezbędnych do ukończenia rzeźby futer naturalnych.

Projekt ponad dwumetrowego lisa wykończonego futrem naturalnym jest odpowiedzią na skandaliczne działania właścicieli i pracowników ferm futrzarskich. Życie zwierząt hodowanych w celu pozyskania futer jest wypełnione cierpieniem. Poprzez stworzenie projektu Ida pragnie wyrazić sprzeciw wobec hodowli zwierząt futerkowych oraz zwrócić uwagę społeczeństwa na cierpienie zwierząt w imię mody. 

Akcja “Oddajmy lisowi futro!”, oprócz wydźwięku metaforycznego, ma także charakter dosłowny – rzeźbiarka wraz ze Stowarzyszeniem Otwarte Klatki prowadzi zbiórkę futer zwierzęcych, która pomoże w realizacji projektu, ale też umożliwi pozbycie się niechcianych futer zalegających w szafach. 

Do przyłączenia się do zbiórki zachęca sama autorka akcji:  Chcesz się przyłączyć do projektu? Otwórz szafę lub zejdź do piwnicy. Jeśli masz tam futrzaną odzież i czujesz, że nadszedł czas, by się z nią pożegnać to przynieś i wrzuć ją do jednego z takich kontenerów. Powstanie z nich ostatnia – zewnętrzna warstwa rzeźby. W ten symboliczny sposób oddamy lisowi jego własność.

Ida Karkoszka to polska rzeźbiarka, której sztuka opowiada o relacji człowieka z planetą. W jej pracach poświęconych tej tematyce ludzie nie pojawiają się bezpośrednio – widoczny jest tylko ich wpływ na świat, który mieli współdzielić z innymi zwierzętami. Karkoszka znalazła swój własny, bardzo osobisty sposób wskazywania problemów, jakie wywołuje destrukcyjna działalność człowieka. Komunikuje się ze światem za pomocą obiektów, które umieszcza w przestrzeni publicznej lub zamyka w formie fotografii. Pokazanie pracy we właściwym miejscu i wykorzystanie jej w określonym kontekście pozwala jej uzyskać bardzo jasny przekaz, mający na celu skłonienie odbiorcy do refleksji, pobudzenia głębszych emocji, prowokowanie dyskusji.

Futra oraz odzież z elementami futrzanymi można wrzucić do kontenerów na terenie Warszawy przy MSN (06.03 – 01.04) i ASP (06.03 – 19.03) oraz przy Nowym Teatrze (19.03 – 01.04)

Futra oraz odzież z elementami futrzanymi można również przesłać pocztą na adres:

Pracownia rzeźbiarska Ida Karkoszka

Ul. Mirkowska 45

05-520 Konstancin Jeziorna (teren Starej Papierni)

Zbiórce futer towarzyszy wydarzenie na Facebooku

ZOBACZ TAKŻE:

Adidas dołącza do programu Sklepy Wolne od Futer

Fot. ma charakter poglądowy. Źródło  Otwarte Klatki

Dodaj komentarz

WieleLiter.pl