Dla wielu to chwast, tymczasem może nam bardzo pomóc

Krwawnik pospolity to niepozorny polny kwiat o wielu właściwościach leczniczych. Wiele uważa, że to zwykły chwast. Tymczasem według starogreckich podań Achilles leczył nim rannych wojowników spod Troi. Etruskowie leczyli nim rany u bydła, Aztekowie usuwali strupy, plamy i piegi na twarzy, a Celtowie uważali krwawnik za ziele magiczne. Sproszkowanych liści zażywano zamiast tabaki dla pozbycia się uporczywych bólów głowy.

Wiele osób uważa krwawnik za nieprzydatny chwast, a tymczasem może on pomóc w wyleczeniu się z wielu chorób. Surowcem zielarskim są wysuszone kwiatostany oraz ziele krwawnika zebrane w okresie kwitnienia. Ważne, aby suszyć je w miejscu zacienionym i przewiewnym, rozłożone albo powiązane w nieduże pęczki. Zawiera olejek eteryczny oraz garbniki, flawonoidy, kwasy organiczne, sole mineralne, triterpeny i cholinę. Wśród najpopularniejszych właściwości leczniczych krwawnika pospolitego wymienia się działanie przeciwzapalne i właściwości przeciwkrwotoczne. Krwawnik stosowany jest także w braku apetytu, wzdęciach, niestrawności, a zewnętrznie w stanach zapalnych skóry i błon śluzowych oraz jako środek przyspieszający gojenie się ran –  wyjaśnia Anna Jakimiuk z RDLP w Białymstoku. 

Jak dodaje, krwawnik jest także ceniony w kosmetyce. Wyciąg z krwawnika jest dodawany do łagodzących i regenerujących maseczek, kremów i płynów do twarzy. Bywa także składnikiem szamponów i past do zębów, a także jako jeden z wielu składników służy do przygotowania kąpieli relaksacyjnych.

Ziele oprócz właściwości leczniczych i kosmetycznych, znalazł również zastosowanie w kuchni. Jego młode liście – słodko-gorzkie i całkiem smaczne – przyrządza się podobnie jak szpinak lub dodaje do zup czy wiosennych sałatek. Po wysuszeniu świetnie sprawdzają się w roli przyprawy. Więcej informacji i przyrodniczych ciekawostek znajdziecie na stronie lasy.gov.pl

ZOBACZ TAKŻE:

Ten koń to prawdziwy chojrak – otoczony wilkami zrobił coś niesamowitego (video)

Fot. ma charakter poglądowy. Źródło lasy.gov.pl

Dodaj komentarz

WieleLiter.pl