Czy wiesz skąd się wzięło Twoje nazwisko? Łatwo to sprawdzisz

Bodajże najpopularniejsze polskie nazwisko, czyli Kowalski pochodzi od nazwy miejscowej Kowal lub od rzeczownika kowal, a równie popularny Nowak pochodzi od podstawy nowak i oznacza człowieka nowego, a także początkującego w jakimś zawodzie, nowicjusza. A chcecie wiedzieć jakie jest pochodzenie Waszego nazwiska? 

Wiele osób jest zainteresowanych tym „co znaczy” ich nazwisko. Nie sposób udzielić odpowiedzi na to pytanie – ponieważ nazwy własne tego typu nie znaczą, lecz identyfikują, np. kowal to rzemieślnik wykonujący przedmioty z żelaza i podkuwający konie, ale nazwisko Kowal może nosić np. pirotechnik. Można więc mówić nie o „znaczeniu” nazwisk, lecz o ich pochodzeniu, czyli genezie. Badaniem nazw osobowych (imion, nazwisk, przezwisk, pseudonimów i przydomków) zajmuje się antroponimia (z greckiego ánthrōpos ‘człowiek’ + ónoma ‘imię’). Jest ona jedną z gałęzi onomastyki (z greckiego onomastikós ‘związany z imieniem’) – nauki o nazwach własnych – wyjaśnia dr hab. Alina Naruszewicz-Duchlińska, profesor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, autorka strony Genezanazwisk.pl.

Termin nazwisko upowszechnił się dopiero w XIX i XX wieku na oznaczenie stojącej po imieniu, niezmiennej, objętej ochroną prawną, nazwy dziedzicznej wspólnej dla całej rodziny. Kiedyś nazwisko oznaczało to samo co nazwa. Prototypy dzisiejszych nazwisk pojawiły się u szlachty w XV i XVI wieku, u mieszczan i chłopów w XVII-XVIII. Określano je wtedy m.in. jako przezwiska, przezwania czy imioniska.

StronaGenezanazwisk.pl ma służyć pomocą osobom, zastanawiającym się jaką genezę ma ich nazwisko. W dziale „nazwiska” znajduje się baza danych, która obejmuje obecnie ponad 5 tysięcy uszeregowanych alfabetycznie artykułów hasłowych, wyjaśniających prawdopodobne pochodzenie analizowanych nazw osobowych. Słownik jest sukcesywnie poszerzany. Jeśli zatem jesteście ciekawi co znaczy Wasze nazwisko kliknijcie tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *