WAŻNE! Te gatunki ryb lepiej omijać

Ryby charakteryzują się wysoką wartością żywieniową i odgrywają ważną rolę w naszej diecie. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie gatunki są tak samo zasobne w składniki odżywcze i godne polecenia. Niektóre mogą zawierać zanieczyszczenia i inne niebezpieczne substancje. Dlatego warto wiedzieć, które ryby kupować, a których lepiej unikać.

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) przestrzega przed zbyt częstym spożywaniem ryb o wysokim ryzyku zanieczyszczenia czyli rekina, miecznika, marlina czy tuńczyka. Dodatkowo należy unikać regularnej konsumpcji pangi i tilapii. Są to chude ryby słodkowodne, które charakteryzują się niewielką zawartością białka i znikomymi ilościami kwasów tłuszczowych omega-3 oraz witamin. Ryb tych zdecydowanie lepiej unikać. Do naszego kraju trafiają głównie pangi z wietnamskich hodowli i tilapie z Chin, które budzą dość poważne zastrzeżenia dotyczące jakości ich mięsa (duże zagęszczenie ryb w zanieczyszczonych akwenach).

Niestety, tłuste mięso ryb może być równocześnie źródłem dioksyn i związków chloroorganicznych, takich jak polichlorowane bifenyle (PCB). Polichlorowane bifenyle były niegdyś wykorzystywane na masową skalę w przemyśle i wycieki są ich głównym źródłem w środowisku. W mięsie ryb mogą być obecne zarówno metale ciężkie, jak i substancje organiczne

Najczęstszymi objawami zatruć tymi substancjami są uszkodzenia skóry i oczu, a także osłabienie odpowiedzi immunologicznej organizmu. Kolejnym częstym zanieczyszczeniem ryb jest rtęć i jej najbardziej toksyczna postać – metylortęć. Ostre zatrucia rtęcią objawiają się bólami głowy, drżeniem mięśni, wzmożoną pobudliwością, problemami z połykaniem, niewyraźną mową, drgawkami, a nawet śpiączką.

Inny rodzaj zagrożeń wiąże się z obecnością związków, które w sposób naturalny występują w mięsie ryb, lecz mogą wywoływać niekorzystne reakcje organizmu. Przykładem są estry wosków występujące w rybie maślanej, które mogą powodować zaburzenia pokarmowe.

ZOBACZ TAKŻE:

Sprawdźcie po co tak właściwie potrzebny jest nam sen

Fot. ma charakter poglądowy. Źródło akademiadobregosmaku.sggw.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *