Koronawirus podwyższy tegoroczne emerytury

Osoby, które w tym roku zdecydują się przejść na emeryturę, mogą liczyć na hojniejsze świadczenia niż w latach poprzednich. Jest to zasługa podwyższonej śmiertelności z jesieni 2020 roku – pisze Krzysztof Kolany, główny analityk Bankier.pl.</strong

Jak co roku pod koniec marca Główny Urząd Statystyczny “poczęstował” nas najświeższymi tablicami średniego dalszego trwania życia. Sporządzany przez GUS „Komunikat w sprawie tablicy średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn” to jedna z kluczowych publikacji dla kilkusettysięcznej armii tegorocznych nowych emerytów. Tablice średniego dalszego trwania życia sporządza się w oparciu o dane o umieralności w poszczególnych grupach wiekowych (tzw. kohortach). Na tej podstawie szacuje się, ile życia średnio pozostało osobie w danym wieku.

Osoba obchodząca dziś 35. urodziny ma przed sobą przeciętnie 510,9 miesięcy życia, a więc średnio powinna dożyć 77,6 lat. Dla osób w wieku 65 lat GUS przewiduje średnio 204,3 miesiące dalszego życia – a więc 17 lat na emeryturze.

W porównaniu do analogicznych tablic sprzed roku wyraźnie zmniejszył się średni czas dalszego trwania życia. W przypadku osoby 60-letniej w tegorocznych tabelach wynosi on 247,7 miesięcy, a więc aż o 13,8 miesięcy mniej niż przed rokiem. Dla osoby 65-letniej parametr ten zmalał o 13,3 miesięcy do 204,3 miesięcy. Ta drastyczna redukcja średniego czasu dalszego trwania życia najprawdopodobniej jest efektem skokowego wzrostu śmiertelności jesienią 2020 roku. W ubiegłym roku w Polsce zmarło 470 tys. ludzi. To aż o 67 tys. więcej niż rok wcześniej i najwięcej od zakończenia II wojny światowej – wylicza Bankier.pl.

Liczby z tabel średniego dalszego trwania życia są jednym z dwóch parametrów determinujących wysokość emerytury dla osób, które w danym roku otrzymują uprawnienia emerytalne. Działa to tak, że gdy składasz wniosek o emeryturę, ZUS dzieli sumę zwaloryzowanych “składek” zaksięgowaną w systemie informatycznym przez liczbę miesięcy dalszego trwania życia, jaka ci pozostaje według tablic GUS-u. Zatem im niższa jest ta liczba, tym wyższą emeryturę przyzna ci ZUS. Czytaj całą analizę na bankier.pl.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *