500 zł na zakupy do Żabki? Uważaj!

Kto nie chciałby wygrać pieniędzy na zakupy do Żabki czy innego sklepu? W sieci pojawia się dużo konkursów, obiecujących bony podarunkowe.  To oszustwo!

Informacje o konkursie zazwyczaj przesyłane są za pomocą komunikatorów takich jak: Messenger czy Whatsapp. Odbiorca otrzymuje link, prowadzący do losowania szczęśliwego numerka, pod którym kryje się nagroda w postaci bonu. Aby odebrać wygraną, należy wypełnić formularz danymi: adres zamieszkania, numer telefonu czy data urodzenia. Oszuści w ten sposób wyłudzają dane, by w przyszłości wykorzystać je do celów marketingowych.

Żal nie wziąć udziału!

Wiadomość z konkursem otrzymał również Tomek, który często dokonuje zakupów w tym sklepie, zwłaszcza w weekendy.

– Po sprawdzeniu numeru, okazało się, że wygrałem 1000 zł! – tłumaczy mężczyzna. Tomek wypełnił formularz, jednak przed potwierdzeniem wysłania, odezwał się do CyberRescue. Specjaliści od razu zaznaczyli, że to oszustwo, polegające na wyłudzeniu danych.

Fałszywy konkurs? Skąd mam to wiedzieć?

– Wiadomość z tego typu konkursem najlepiej jest od razu usuwać ze skrzynki po otrzymaniu. Jeśli tylko kliknęliśmy w link, ale po wejściu na stronę zorientowaliśmy się, że coś jest nie tak i wyszliśmy nadal jesteś bezpieczny – tłumaczy Piotr Derlecki z CyberRescue.

Jeśli podaliśmy swoje dane, warto jak najszybciej wysłać do organizatora e-mail z żądaniem zaprzestania przetwarzania oraz usunięcia swoich danych osobowych.

ZOBACZ TAKŻE:

Najlepsza riposta na internetowy hejt? Zdziwicie się!

Fot., źródło mat. prasowe

Dodaj komentarz

WieleLiter.pl