Leśnicy zapraszają do gniazda bielików

Dla miłośników ptaków szponiastych to prawdziwa gratka. Trwa transmisja z gniazda bielików. Bieliki są niezwykle ostrożne, dlatego dopiero po wielu latach po raz trzeci uruchomiono przekaz online z gniazda naszego gatunku herbowego.

Przekaz online z gniazda bielika (Haliaeetus albicilla) w Borach Tucholskich to wspólne przedsięwzięcie Komitetu Ochrony Orłów, toruńskiego Nadleśnictwa Woziwoda i Polskiego Radia S.A. promujące ochronę starych lasów i największego polskiego gatunku ptaka szponiastego – bielika.

Gniazdo i stary las w promieniu do 200 m są chronione w ramach całorocznej strefy ochronnej (ochrona ścisła), gdzie nie prowadzi się żadnych prac leśnych.

– Wprawdzie nie jest to pierwsza transmisja z gniazda bielików, jednak ostatnio były one prowadzone kilka lat temu z Nadleśnictwa Kutno (2012 r) i Nadleśnictwa Dobrocin (2013 r). W Nadleśnictwie Woziwoda kamera została umieszczona przy gnieździe w połowie stycznia 2021 r. przed przystąpieniem ptaków do lęgów. Na zamieszczenie kamery zgodę wyraziła Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Bydgoszczy. Gniazdo, z którego jest prowadzona transmisja, znajduje się na 140-letniej sośnie na wysokości około 25 metrów i jest zajmowane przez ptaki od trzech lat. W 2020 r. opuściły je dwa młode. Wcześniej, od końca lat 90-tych XX w., bieliki gniazdowały w 160-letnim lesie sosnowym nad jednym z rybnych śródleśnych jezior. Do lęgów zachęciło je wtedy sztuczne gniazdo wybudowane przez wolontariuszy KOO. To stanowisko tych wyjątkowych ptaków istnieje co najmniej 25 lat! – informuje Robert Piątkowski z Nadleśnictwa Woziwoda.


 Fot., źródło lasy.gov.pl

Dodaj komentarz

WieleLiter.pl