Sprawdź jak ludzki organizm reaguje na wzrost promili alkoholu we krwi

Dotyka praktycznie wszystkich, którzy wypiją za dużo. Kac to nie tylko złe samopoczucie i ból głowy. Może powodować też problemy z koncentracją, pamięcią i refleksem, a nawet nieśmiałość i skłonność do jedzenia niezdrowych potraw. Jak ludzki organizm reaguje na wzrost promili alkoholu we krwi? Przeczytajcie koniecznie przed imprezą!

Podobno wszystko ma jakąś cenę. Tak na pewno jest ze zbyt huczną zabawą, po której trzeba zapłacić różnymi dolegliwościami. W ten sposób organizm reaguje na alkoholowe zatrucie, które potocznie nazywa się „kacem”. Niektórzy twierdzą, że są na niego odporni, inni się nim zbytnio nie przejmują, jeszcze inni proponują różnorodne sposoby, aby sobie z nim poradzić. Niestety sytuacja nie jest łatwa.

Zespół z University of Cambridge sprawdził na przykład jedną z popularnych porad, według której, aby uniknąć kaca, lepiej jest pić piwo przed winem niż odwrotnie. W serii eksperymentów, grupa ochotników w wieku od 19 do 40 lat zgodziła się upijać. Część piła piwo przed winem, część robiła na odwrót, a jeszcze inni pili tylko wino lub wyłącznie piwo.

Okazało się, że kolejność procentowych napojów nie miała żadnego znaczenia. Co więcej, takiego samego kaca miały także osoby pijące tylko wino lub tylko piwo. Kobiety miały przy tym nieco silniejsze dolegliwości, ale większego znaczenia płeć nie miała, podobnie jak wiek, waga, zwyczaje dotyczące picia czy częstotliwość pojawiania się wcześniej kaców.

Jak ludzki organizm reaguje na wzrost promili alkoholu we krwi

* 0,2 – 05 promila alkoholu we krwi

Upośledzenie koordynacji wzrokowo-ruchowej,
zaburzenia równowagi,
euforia

* 0,5 – 0,7 promila alkoholu we krwi

Zaburzenia sprawności ruchowej,
pobudliwość, gadatliwość,
obniżenie samokontroli,
błędna ocena własnych możliwości

* 0,7 – 2 promile alkoholu we krwi

Zaburzenia równowagi,
spadek sprawności intelektualnej,
opóźnienie czasu reakcji,
wyraźna drażliwość,
wzrost ciśnienia krwi

* 2- 3 promile alkoholu we krwi

Zaburzenia mowy,
przewracanie się,
wzmożona senność,
obniżenie zdolności do kontroli własnych zachowań
spadek ciśnienia krwi,
obniżenie temperatury ciała,
zanik odruchów fizjologicznych

*Powyżej 4 promili alkoholu we krwi

Śpiączka,
śmierć

 – Posługując się białym winem i jasnym piwem nie znaleźliśmy prawdy w powiedzeniu, według którego picie piwa przed winem skutkuje słabszym kacem niż picie w odwrotnej kolejności – o wynikach opowiada dr Kai Hensel, autor badania.  – Prawda jest taka, że wypicie zbyt wiele jakiegokolwiek alkoholowego napoju prawdopodobnie skończy się kacem. Jedynym sposobem przewidzenia, jak silnie ktoś będzie chorował następnego dnia, jest określenie, jak bardzo dana osoba jest pijana i jak źle się czuje. Pijąc alkohol powinniśmy zwracać uwagę na te sygnały ostrzegawcze – podkreśla ekspert.

ZOBACZ TAKŻE:

Co można nazwać winem, cydrem czy wódką? Alkohole w ogniu definicji i przepisów

Źródło: zdrowie.pap.pl Marek Matacz

 

Dodaj komentarz

WieleLiter.pl