Szukasz pracy? Uważaj, gdzie wysyłasz CV!

Atrakcyjna oferta o pracę? Wysokie wynagrodzenie przy małej liczbie godzin pracujących? Uważaj na fałszywe ogłoszenia. W ten sposób oszuści chcą wyłudzić Twoje dane osobowe!

Najczęściej takie ogłoszenia oferują pracę zdalną, wysokie wynagrodzenie i mały zakres obowiązków. Doświadczenie również nie jest wymagane. Wystarczy wysłać swoje CV, gdzie podajemy takie dane jak adres zamieszkania, numer telefonu i adres e-mail.

Znalazłam takie ogłoszenie na OLX!

Aneta również natrafiła na niejedną tak atrakcyjną ofertę. Od razu wysłała swoje CV, gdyż oferta była ograniczona czasowo. Niestety, “rekruter” nie odezwał się do kobiety.

– Nagle moją skrzynkę pocztową zaczęła zalewać fala SPAMu, a na telefon zaczęły wydzwaniać podejrzane numery telefonów z ofertami od telemarketerów. Zgłosiłam się więc do CyberRescue – mówi Aneta.

Tamtejsi specjaliści od razu rozpoznali fałszywe ogłoszenia, na które kobieta wysłała CV. Okazuje się, że w ten sposób oszuści zbierają dane osobowe, by potem sprzedać je do celów marketingowych.

Skąd mam wiedzieć czy ogłoszenie jest prawdziwe?

– Jeśli coś brzmi zbyt pięknie by było prawdziwe to najprawdopodobniej jest to próba oszustwa. Przed wysłaniem jakichkolwiek swoich danych powinniśmy sprawdzić czy jest informacja jednoznacznie identyfikująca potencjalnego pracodawcę – tłumaczy Karolina Wrońska z CyberRescue.

Jeśli wiemy jaka nazywa się firma, warto sprawdzić czy posiada stronę internetową, czy na swojej stronie informuje o rekrutacji na dane stanowisko. Nie zaszkodzi też sprawdzić jaka jest siedziba firmy (adres). Nie bójmy się skontaktować z sekretariatem firmy, czy działem kadr, by dopytać o warunki jeszcze przed wysłaniem swojego pełnego CV czy listu motywacyjnego, który zawiera bardzo dużo informacji o nas. 

Dodaj komentarz

WieleLiter.pl