Dziś wyjątkowe święto – Światowy Dzień Przytulania

Dziś (24 czerwca) świętujemy Dzień Przytulania znany też jako „Free Hugs”. – Aby przeżyć, potrzebujemy czterech uścisków dziennie. Aby zachować zdrowie, trzeba ośmiu uścisków dziennie. Aby się rozwijać, potrzeba dwunastu uścisków dziennie – stwierdziła Virginia Satir, psychoterapeutka rodzin.

Jakie są jeszcze inne korzyści z przytulania? Otóż wpływa pozytywnie na nasz autonomiczny układ nerwowy; powoduje zwiększone wydzielanie serotoniny, zwanej “hormonem szczęścia” oraz oksytocyny; jest naturalnym antydepresantem, poprawia humor i sprawia, że czujemy się radośni; pomaga zapomnieć o samotności i poczuciu odizolowania; pozytywnie wpływa na odporność organizmu i zachowanie dobrego stanu zdrowia oraz zmniejsza ryzyko zachorowania na grypę czy przeziębienie; zwiększa poczucie bezpieczeństwa; wycisza, redukuje stres, pomaga się odprężyć i sprawia, że możemy na chwilę zapomnieć o codziennych troskach.

Darmowe przytulanie (ang. Free Hugs Campaign) “narodziło się” 15 lat temu za sprawą mężczyzny o pseudonimie “Juan Mann”, który szedł jedną z ulic Sydney, trzymając transparent ze słowami FREE HUGS i “rozdając” darmowe uściski. Film z nagraniem jego spaceru obejrzano już ponad 78 milionów razy. 

A Wy obchodzicie to święto?

Aby przeżyć, potrzebujemy czterech uścisków dziennie, aby się rozwijać – dwunastu

Dodaj komentarz

WieleLiter.pl