Firmy wracają do pracy stacjonarnej. A co na to pracownicy

Co czwarta firma spodziewa się powrotu do biura w czasie wakacji. Ponad 70% firm zapytanych przez Dailyfruits przewiduje powrót do biura w 2021 roku. Jak pokazały wyniki badania „Powrót firm do biura a pandemia Covid-19”, szybciej wrócą firmy pracujące hybrydowo – w tym gronie aż 91% spodziewa się całkowitego powrotu do biur w 2021 roku. Na jakich zasadach firmy będą wracać? Co myślą o powrotach pracownicy?

Powrót w okresie wakacji letnich do pracy stacjonarnej wydaje się atrakcyjną opcją dla wielu pracodawców, ponieważ w okresie urlopowym pracowników w biurach będzie mniej, co może ułatwić organizację pracy biurowej w pierwszym etapie.

– Zapytaliśmy 250 firm w Polsce kiedy i jak planują powrót do pracy stacjonarnej. Realizując badanie sondażowe jednocześnie w grupie pracodawców i ponad 500 pracowników uzyskaliśmy odpowiedzi dotyczące kluczowych kwestii związanych z powrotem do biur i czynników mających największy wpływ na podjęcie tej decyzji w firmach. Wnioski z badania pokazują, że firmy aktywnie przygotowują się do powrotów, część z nich chce wykorzystać do tego okres letnich wakacji, gdy pracowników będzie w biurze mniej ze względu na sezon urlopowy. Opinie pracowników w dużym stopniu zależą od modelu pracy, w jakim aktualnie funkcjonują. Znikoma część pracowników obawia się zachorowania na Covid-19 w biurze, a co trzeci uważa, że organizacja pracy po powrocie do biura powinna ulec zmianie. – mówi Jacek Kwiecień CEO z firmy Dailyfruits.

Wśród zmian w organizacji pracy, których spodziewają się pracownicy po powrocie najpopularniejsze to: rezygnacja ze spotkań na żywo na rzecz spotkań online, zarówno wewnątrz organizacji, jak również targów czy eventów, reorganizacja przestrzeni wspólnych, zastosowanie rotacyjnych stanowisk pracy, zwiększenie powierzchni biurowej celem zachowania większej odległości między stanowiskami pracy. Tylko 13% ankietowanych jest za ścisłym reżimem sanitarnym po powrocie do biura.

Czy pracownicy chcą wracać do biur?

Aż 44% Polaków pracujących zdalnie uczestniczących w badaniu Dailyfruits deklaruje, że na wieść o planowanym powrocie do biura będzie odczuwać stres. To zdecydowanie najczęściej wskazywana postawa. 18% przyjmie taką informację obojętnie, tyle samo pracowników wskazuje, że będzie to radosna wiadomość. Tylko 16% poczuje ulgę słysząc o końcu home office. Zupełnie inaczej podchodzą do tej kwestii pracownicy, którzy wykonują swoje obowiązki w modelu hybrydowym. Wśród osób już teraz pracujących częściowo w domu i częściowo w biurze, aż 48% poczuje radość lub ulgę wracając do pracy biurowej w pełnym zakresie. Tylko 21% deklaruje, że będzie się stresować zmianą trybu pracy na stacjonarny.

Co drugi ankietowany uważa, że pracownicy powinni sami zdecydować o terminie powrotu do pracy w biurze. Z kolei 24% respondentów jest przekonana, że właściwą decyzję podejmą menedżerowie i kierownicy poszczególnych działów. Według 23% zapytanych pracowników powinna zdecydować centrala lub kierownictwo firmy.

Ponad połowa firm, jak wynika z badania Dailyfruits, deklaruje, że po powrocie do biura będzie zapewniać swoim pracownikom te same benefity co przed pandemią. Tylko 7% nie przewiduje powrotu do dostępnych wcześniej świadczeń pozapłacowych. Ponad połowa firm jeszcze nie wie, jak będzie kształtował się budżet na benefity dla pracowników po powrocie z home office. Co trzecia firma deklaruje, że wydatki pozostaną na tym samym poziomie, 8% przewiduje większe wydatki, a tylko 4% ograniczenie budżetu na benefity pracownicze. Wznowienie biurowych benefitów dla swoich pracowników chętniej deklarują te firmy, które w trakcie pandemii zaczęły zapewniać swoim pracownikom benefity także na home office takie jak: paczki dla pracowników zdalnych, konsultacje dietetyczne czy psychologiczne oraz formy integracji online.

ZOBACZ TAKŻE:

Zabawne historie z życia księgowych

Badanie sondażowe zostało przeprowadzone przez Dailyfruits poprzez wywiady telefoniczne z osobami decyzyjnymi w firmach – dyrektorzy i specjaliści HR, kadra zarządzająca (250 wywiadów) oraz poprzez ankietę online dla pracowników firm (502 ankiet wśród respondentów w wieku 18-65 lat). Badanie zostało zrealizowane w dniach 13.05.2021 – 08.06.2021. Fot. ma charakter poglądowy.