Okulary czy soczewki kontaktowe – co wybierają Polacy?

Wady wzroku należy korygować, co poza zwiększeniem komfortu w codziennym funkcjonowaniu, przede wszystkim minimalizuje dalszy ich rozwój. Jak pokazało badanie opinii publicznej zrealizowane przez instytut IQS na zlecenie ogólnopolskiej kampanii zdrowotnej „Twoje spojrzenie ma znaczenie” korekcję wzroku zalecono 60% Polakom, którzy byli na wizycie u specjalisty optyka czy optometrysty. Znacznie większą popularnością cieszą się okulary i aż 86% spośród tych osób nigdy nie nosiło szkieł kontaktowych.

Wybór okularów i soczewek kontaktowych na rynku jest bardzo duży, a ich prawidłowy dobór, oprócz naszych preferencji estetycznych, bezwzględnie musi być dokonany przez specjalistów. Pozostaje też kwestia tego, czy decydujemy się na noszenie okularów czy też stosowanie soczewek kontaktowych. Oba rozwiązania mają swoich zwolenników i przeciwników.  

Jak pokazało badanie zrealizowane przez instytut IQS na zlecenie ogólnopolskiej kampanii zdrowotnej „Twoje spojrzenie ma znaczenie”, wśród osób, którym specjalista zalecił korekcję wzroku 31% Polaków nosi okulary codziennie, a zaledwie 5% szkła kontaktowe. 

Okularnicy

– Co trzeci Polak przyznaje, że nie dba wystarczająco o oczy, a aż co czwarty ocenia stan swoich oczu źle lub bardzo źle. Niestety, ale takie zaniedbania powodują, że wady i choroby tego tak ważnego i delikatnego narządu pogłębiają się, co w konsekwencji znacznie utrudnia osiąganie pożądanych efektów w trakcie leczenia – mówi okulista dr n. med. Agnieszka Nowosielska. 

Ci, którzy zdają sobie z tego sprawę korzystają z powszechnie dostępnej pomocy specjalistów w efekcie czego noszą okulary i najczęściej wybierają te normalne, korekcyjne. 40% osób, szczególnie tych pracujących przy komputerze dodatkowo wybiera szkła ze specjalnym filtrem światła niebieskiego.

Okulary, oprócz swojej głównej cechy prozdrowotnej są również dopełnieniem naszego wyglądu, garderoby, odzwierciedleniem osobowości i stylu, dlatego są też osoby, które je noszą pomimo braku wady wzroku z neutralnymi szkłami tzw. „zerówkami”.

Szkła kontaktowe

Szkła kontaktowe coraz częściej są stosowane w miejsce klasycznych okularów, ze względu na wiele udogodnień, które oferują użytkownikom. Przede wszystkim nie zniekształcają pola widzenia, nie parują, nie tłuką się i nie krępują, co z kolei daje dużo swobody podczas aktywności fizycznej i uprawiania sportów. Ci którzy doceniają te walory i wybierają „kontakty” w większości, bo aż w 70% stosują zwykłe korekcyjne, a osobom spędzającym dużo czasu przed ekranami komputerów zdarza się także używanie soczewek z filtrem światła niebieskiego. Soczewki kontaktowe dają też specyficzną, unikalną możliwość zmiany koloru tęczówki i wybiera 1 na 10 ankietowanych osób.

To rozwiązanie korekcji wad wzroku nie może być jednak stosowane u każdego. Do przeciwskazań należą cukrzyca typu B, infekcje, zespół suchego oka, grypa czy też częste pływanie na basenie. 

– Bez względu na to czy do korekcji wad wzroku wybierzemy okulary, czy szkła kontaktowe musimy pamiętać o odpowiedniej, codziennej higienie oczu. Jednym z częstszych, dokuczliwych objawów nieprawidłowego dbania jest zespół suchego oka, który jest przeciwwskazaniem do noszenia szkieł kontaktowych. W minimalizowaniu tego schorzenia skutecznie pomaga regularne używanie kropli do oczu uzupełniających film łzowy – mówi Michał Członkowski, koordynator ogólnopolskiej kampanii zdrowotnej „Twoje spojrzenie ma znaczenie”.  

ZOBACZ TAKŻE:

Ciemniejsza strona słońca, czyli dlaczego słońce niszczy wzrok?