Dostałeś smsa od DPD o błędnym adresie przesyłki? Uważaj!

Oszuści rozpoczęli masową kampanię sms-ową, która informuje o błędnym adresie dostawy. Nie daj się nabrać! To kolejna próba wyłudzenia danych, ale i pieniędzy z kont bankowych.

Wiadomość SMS zawiera link, który przenosi do fałszywej strony firmy kurierskiej DPD. Aby wprowadzić adres, należy najpierw pobrać aplikację na swoje urządzenie. Jeżeli zostanie ona zainstalowana na telefonie z systemem Android, złośliwe oprogramowanie może śledzić każdy ruch wykonany na telefonie, w tym przechwytywać dane logowania do bankowości i innych serwisów, a także usuwać i zarządzać dowolnymi aplikacjami. Wirus ten jest o tyle groźny, że wysyła także z zainfekowanego urządzenia kolejne wiadomości SMS prowadzące do oszustwa. Nasz telefon staje się wtedy narzędziem do kradzieży.

Kilkadziesiąt zgłoszeń w ciągu jednego wieczoru!

CyberRescue otrzymało kilkadziesiąt zgłoszeń od osób, które dostały taką wiadomość SMS. Wśród nich była Emilia, która od razu odezwała się do specjalistów.

– Rano zamówiłam przesyłkę za pobraniem i miał ją dostarczyć kurier DPD. Wieczorem, kiedy dostałam wiadomość od razu kliknęłam w link, bo byłam przekonana, że to chodzi właśnie o dzisiejsze zamówienie. Strona internetowa przypominała mi łudząco tą należącą do firmy kurierskiej. To wprowadziło mnie w błąd – tłumaczy kobieta.

Pod linkiem kryje się stosunkowo młody wirus, który jest hybrydą malware i trojana bankowego. – Takie ataki na pewno będą się powtarzały ze względu na to, że każde “nowe” złośliwe oprogramowanie jest trudne do wykrycia przez antywirusy, dlatego musimy zachować szczególną ostrożność – mówi Karolina Wrońska z CyberRescue.

Bądź czujny!

– Szybki tryb życia jaki prowadzimy, niestety sprzyja przestępcom. Dlatego otrzymując wiadomości z linkami czy załącznikami, powinniśmy traktować je każdorazowo jako potencjalne oszustwo – tłumaczy Karolina Wrońska.

Przed jakimkolwiek działaniem, o które jesteśmy proszeni w otrzymanych wiadomościach, przeczytajmy komunikat kilkukrotnie i zastanówmy się przez chwilę czy ta wiadomość aby na pewno nas dotyczy. Jeżeli jesteśmy przekonani, że powinniśmy podjąć szybkie działanie w związku z otrzymaną informacją to najbezpieczniejszą drogą jest zawsze kontakt z rzekomym nadawcą wiadomości.

Jeżeli zorientujemy się, że kroki jakie wykonaliśmy zainfekowały nasze urządzenie to wyłączmy telefon i zadzwońmy do banku, żeby poinformować o incydencie. Dzięki temu zabezpieczysz swoje oszczędności przed kradzieżą.

ZOBACZ TAKŻE:

Iphone 12 za wypełnienie ankiety od Zary?

Dodaj komentarz

WieleLiter.pl