Trzynaście nietypowych ciekawostek o lisach

Lisy to inteligentne zwierzęta, które zachowują się podobnie jak psy i koty. Uwielbiają zabawy i są ciekawskie. Jednak to nie wszystko, co warto wiedzieć na ich temat. 

1. Lisy są wszystkożerne. Jedzą jagody, robaki, pająki i zwierzęta, takie jak myszy czy ptaki. Lisy rude bardzo często wybierają owoce – jesienią w niektórych rejonach stanowią one nawet 100 procent ich diety!

2. Mają bardzo dobry słuch. Różne źródła podają, że mogą usłyszeć odpoczywającego cietrzewia z odległości 600 kroków, latającą wronę z odległości 1/4-1/2 kilometra, a pisk myszy z odległości stu metrów.

3. Lisy mają wibrysy na łapach oraz pysku, które pomagają im poruszać się w terenie, także w ciemnościach.

4. To jedyni przedstawiciele rodziny psowatych, którzy potrafią schować swoje pazury niczym kot. Ich źrenice są owalne i ułożone pionowo, również jak u kotów, co pomaga im lepiej widzieć nocą.

5. Są bardzo skoczne. Lis rudy potrafi skakać na wysokość ponad dwóch metrów! Swoje umiejętności wykorzystuje w czasie polowania na zwierzęta myszopodobne.

6. Lisie noworodki nie widzą, nie słyszą i nie chodzą. Opiekuje się nimi matka, natomiast ojciec zdobywa dla nich pożywienie.

7. Potrafią pływać, jednak dosyć rzadko korzystają z tej umiejętności.

8. Lis wirginijski, naturalnie występujący w Ameryce Południowej, jest jedynym psowatym, który potrafi wspinać się na drzewa.

9. Lisy wydają około 40 różnych odgłosów. Chcecie posłuchać lisiej “mowy”? Kliknijcie tu:

10.  Niestety, niektóre osoby nadal polują na lisy. Wprawdzie w 2002 roku w Szkocji, a dwa lata później również w Anglii i Walii, zostało wprowadzone prawo zakazujące kontrowersyjnych polowań z psami, jednak ta metoda jest nadal legalna w wielu innych miejscach, takich jak Irlandia, Ameryka Północna i Australia.

11. Lisie futro jest przepiękne. Na lisie! Niestety, przemysł futrzarski nadal wykorzystuje te zwierzęta, hodując je w okropnych warunkach, zamknięte od małego szczeniaka w klatkach, obdzierając ze skóry po paru miesiącach życia. Ponieważ hodowcom zależy tylko na “produkcie” wysokiej jakości, dlatego stosują metody uboju, które pozwalają zachować futro w stanie nienaruszonym, ale powodują ogromne cierpienie zwierząt. Najczęściej jest to porażenie prądem poprzez wepchnięcie elektrod do pyska i odbytu.

12. Według danych Polskiego Związku Łowieckiego w sezonie 2015/2016 zabitych zostało w Polsce przez myśliwych  151 478 lisów, ale niezależne organizacje uważają, że mogło to być nawet 1,5 miliona. W hodowlach zabijanych jest rocznie około 300 tysięcy lisów.

13.  Lisy występują w wielu bajkach m.in. Ezopa, Krasickiego czy Mickiewicza oraz w podaniach. Symbolizują spryt i przebiegłość.

Więcej informacji o lisach znajdziecie na stronie Stowarzyszenia Otwarte Klatki.

fot. Antonina Zalewska

ZOBACZ TAKŻE:

Czy “ognistego lisa” czeka zagłada? To zależy tylko od ludzi!

 

 

WieleLiter.pl