Sprzed szkoły porwano chłopca…

Chwytliwy i przerażający tytuł, który aż prosi o to, by wejść na stronę i przeczytać artykuł. Ostrzegamy! Fake newsy pojawiające się na portalu mogą doprowadzić do włamania na Twoje konto!

Najczęściej posty udostępniane są na profilach prywatnych osób, którym włamano się na konta na Facebooku. Jak to działa? Klikasz w link, który podany jest w poście. Jest to bardzo często fałszywa strona, łudząco przypominająca serwisy informacyjne: Wirtualna Polska, Fakt.pl. Na dole artykułu zawsze znajduje się nagranie. Jeżeli chcesz je obejrzeć, jesteś przenoszony na spreparowaną stronę Facebooka, gdzie musisz podać swoje dane logowania. Jeśli spróbujesz się zalogować, oszuści dostaną się na Twoje konto!

Grają na emocjach

Na taki post natrafiła Patrycja. Został on udostępniony przez jej znajomego. Kobieta weszła w link, a następnie podała dane logowania do swojego konta, aby obejrzeć film.

Dowiedziałam się od CyberRescue, że jest to oszustwo. Na całe szczęście specjaliści pomogli mi zabezpieczyć swoje konto i nie zostało ono przejęte – tłumaczy kobieta.

– Takie fałszywe informacje będą pojawiały się na Facebooku. Oszustom chodzi o to, żeby ofiara kliknęła w link i podała dane logowania. – Dla nich jest to najłatwiejszy sposób na to, aby w następnych krokach wyłudzać dane oraz pieniądze – tłumaczy Dominika Szewczyk z CyberRescue.

Co zrobić, jeżeli podałem dane logowania?

– Jeśli zdarzyło się tak, że wpisaliście swoje dane logowania na fałszywej stronie, należy jak najszybciej zmienić hasło. Dobrym rozwiązaniem będzie również wprowadzenie dodatkowego zabezpieczenia w postaci weryfikacji dwuetapowej na swoim koncie – tłumaczy Dominika Szewczyk.

Zapamiętaj! Zawsze dokładnie sprawdzaj nazwy stron, które proszą Cię o dane do logowania do serwisu. Często te nazwy różnią się dodaną literą lub cyfrą.

ZOBACZ TAKŻE:

Dostałeś sms o tym, że odłączą Ci energię elektryczną? W nic nie klikaj!

Dodaj komentarz

WieleLiter.pl