Pobito dotychczasowy rekord najwyższego drzewa w Polsce

Dotychczasowy rekord wysokości w kategorii najwyższego drzewa w Polsce został pobity. Rośnie ono na terenie Nadleśnictwa Bardo (RDLP we Wrocławiu). Jest to daglezja zielona (Pseudotsuga menziesii) w wieku ok. 120 lat, której wysokość to 59,40 m.  Obwód pnia na wysokości 130 cm, tzw. pierśnica wynosi 349 cm, a rozpiętość korony wynosi 12 m.

Jak odnaleziono najwyższe drzewo? Jak informują w komunikacie Lasy Państwowe, dostępna dziś technologia pozwala zmierzyć i policzyć drzewa rosnące w kraju. Firma MGGP AERO z Tarnowa, zajmująca się pozyskiwaniem danych z pułapu lotniczego, opracowała Krajową Mapę Koron Drzew (mapadrzew.com). Przedsięwzięcie to powstało dzięki współpracy zespołu specjalistów ze świata nauki i firmy MGGP AERO. Mapa pokazuje informacje o drzewach w sposób przystępny, tak by każda osoba zainteresowana tematem, nie tylko specjaliści, mogła z niej skorzystać.

Podczas prac nad opracowaniem Krajowej Mapy Koron Drzew odkryto, że najwyższe drzewo rośnie w Sudetach, a dokładnie w rejonie Gór Bardzkich. Kolejnym etapem było potwierdzenie tego odkrycia w terenie i dokonanie bezpośrednich pomiarów.

W terenie okazało się, że wytypowana najwyższa daglezja rośnie wśród niewiele od niej niższych drzew, które mogą „starać się” o pobicie dotychczasowego rekordu.

Dokonanie tego odkrycia i dokładnego pomiaru zdetronizowało dotychczasowego giganta wśród drzew. Była to również daglezja zielona, rosnąca na terenie Nadleśnictwa Ujsoły w Beskidzie Żywieckim. Jej wysokość we wrześniu 2020 r. wynosiła 58,20 m, zatem o ponad metr mniej niż daglezji z Gór Bardzkich.

Ujsolska daglezja zdetronizowała swoją poprzedniczkę – również daglezję zieloną – rosnącą na terenie Nadleśnictwa Bielsko, która w 2018 r. miała wysokość 57 m.

Daglezja zielona, znana także pod nazwami jedlica zielona lub jedlica Douglasa, to gatunek introdukowany w naszym kraju, a jej ojczyzną jest Ameryka Północna. W swojej ojczyźnie osiąga wysokość ponad 100 m i dożywa kilkuset lat. Charakterystyczne dla daglezji jest to, że gdy rozetrzemy w palcach igły daglezji, poczujemy świeży, cytrynowy zapach.

ZOBACZ TAKŻE:

Więdnie Ci każda roślina? 5 roślin doniczkowych dla tych, którzy nie mają ręki do kwiatów

Fot. MGGP Aero (2021). KMKD, Krajowa Mapa Koron Drzew. Tarnów, Polska. www.mapadrzew.com. Źródło lasy.gov.pl

Dodaj komentarz

WieleLiter.pl