Podaruj życie na święta – oddaj krew i odbierz choinkę

Lasy Państwowe wspólnie z Narodowym Centrum Krwi w ramach akcji #ChoinkaDlaŻycia przygotowały prezent dla tych, którzy 16 grudnia podzielą się z potrzebującymi darem krwi.

W ponad 40 wybranych miejscach w Polsce będą zorganizowane specjalne punkty, gdzie będzie można ją oddać. Mapę z miejscami znajdziecie na stronie choinkadlazycia.pl.
Tam też sprawdzicie, kto może być krwiodawcą i jak się do tego przygotować.

Możesz oddać krew, jeśli:

  • masz od 18 do 65 lat i ważysz powyżej 50 kg,
  • nie masz objawów przeziębienia,
  • w ostatnim półroczu nie byłeś/aś leczony krwią i preparatami krwiopochodnymi ani nie miałeś/aś wykonywanych żadnych zabiegów operacyjnych, endoskopowych i innych badań diagnostycznych,
  • w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie wykonywałeś/ aś akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała.

Jak oddać krew?

Zgłoś się do najbliższego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, jego Oddziału Terenowego lub na mobilną akcję pobierania krwi. W dniu oddania krwi zjedz lekkostrawny, niskotłuszczowy posiłek oraz odpowiednio się nawodnij (wypij ok. 2 litrów płynów: woda, soki), ogranicz palenie papierosów. Pamiętaj aby wziąć ze sobą dokument stwierdzający tożsamość.

A dlaczego oddawanie krwi jest takie ważne?

Krew jest lekiem, którego niczym nie można zastąpić. Bez niej najbardziej skomplikowane i nawet te najbardziej nowoczesne operacje nie byłyby możliwe.
Bez dobrej woli ludzi, którzy godzą się oddawać własną krew, nie można ratować innych, a nigdy nie wiemy, kiedy nasi najbliżsi albo my sami będziemy jej potrzebować.
Symbolicznym, pachnącym, naturalnym drzewkiem organizatorzy chcą podziękować tym, którzy pomagają innym. 

WieleLiter.pl