10 niezwykłych ciekawostek o małpach z okazji ich święta

14 grudnia świętujemy Światowy Dzień Małpy. Po raz pierwszy obchodzone to święto jako studencki żart, ale w kolejnych latach zyskało na popularności. W tym dniu możemy nie tylko oglądać filmowe klasyki z udziałem człekokształtnych takie, jak: „Planeta Małp”, „Wielki Joe” czy „King Kong”, ale także dowiedzieć się czegoś więcej na temat tych fascynujących stworzeń.

  1. Rokselana białobroda kicha, kiedy pada deszcz, gdyż woda dostaje się do jej zadartego nosa. Aby tego uniknąć, pochyla głowę i chowa ją między kolana.
  2. Małpy potrafią nawet liczyć, zwłaszcza, jeśli za to czeka je nagroda w postaci ulubionej przekąski
  3. Mandryl jest najbardziej ubarwioną małpą w przyrodzie i ma dłuższe kły niż lew. To właśnie on zainspirował twórców filmu „Król Lew” do stworzenia postaci Rafiki, przyjaciel rodu Mufasy.
  4. Naukowcy ustalili, że małpy oglądając telewizję, podobnie jak ludzie, doświadczają różnych emocji, w tym zadowolenia. W niektórych ogrodach zoologicznych mają więc dostęp do telewizji, aby nieco ubarwić im rutynę dnia codziennego.
  5. Najgłośniejsze małpa to wyjce.. Wydawanie tak głośnych dźwięków umożliwiają im długie struny głosowe i duża kość gnykowa. Ale ma to swoją cenę, im ta kość jest większa, tym mniejsze są jądra i mniej wartościowa sperma.
  6. Patas jest najszybszym biegaczem wśród naczelnych. Potrafi osiągać prędkość 55 kilometrów na godzinę.
  7. Na japońskiej wyspie Yakushima żyją małpy, które weszły w spółkę z jeleniami. Dzielą się z nimi jedzeniem w zamian za podwózkę.
  8. W oliwskim zoo rezusy wyspecjalizowały się w kradzieży odwiedzającym telefonów komórkowych. Jednym szybkim ruchem potrafiły zabrać aparatem i rozebrać go na kawałki. Niewiele z niego zostawało.
  9. Nosacz charakteryzuje się dużym nosem, który najprawdopodobniej imponuje samicom. Bywa jednak problematyczny, bo ulubioną zabawą małpiej młodzieży jest ciągnięcie za nos samca, który właśnie kopuluje.
  10. Ludzie dzielą z małpą bonobo aż 99 procent materiału genetycznego.

ZOBACZ TAKŻE:

Trzynaście ciekawostek o gorylach

WieleLiter.pl