Subiektywny ranking najdziwniejszych fobii. Będzie dziwnie!

Paniczny i nieuzasadniony strach przed psami, pająkami, wysokością czy ciasnymi pomieszczeniami to powszechnie znane i dość częste fobie. Są jednak takie fobie, w które aż trudno uwierzyć, a które wbrew pozorom mogą mocno skomplikować nasze życie! Mamy dla Was subiektywny ranking najdziwniejszych fobii. Uwaga, niektóre zostały zdiagnozowane przez specjalistów, inne są internetowymi żartami!

Anatidaephobia – strach, że patrzy na nas kaczka. Osoby cierpiące na tę fobie wierzą, że nieważne gdzie są i co robią, są obserwowane właśnie przez tego ptaka. Tak naprawdę taka fobia nie istnieje i została wymyślona przez pewnego Amerykanina.

Arachibutyrofia – lęk przed przyklejeniem się do naszego podniebienia pewnego przysmaku, czyli… masła orzechowego.

Chiclefobia – strach przed gumą do żucia, które zdaniem osoby dotknięciem tą fobią są siedliskiem bakterii. Taki człowiek nie tylko sam nie potrafi żuć gumy, ale także nie może patrzeć jak robią to inni. Wywołuje to bowiem w nim odruch wymiotny.

Deipnophobia – strach przed rozmową w czasie spożywania obiadu. Ludzie dotknięci tą fobią nie potrafią gawędzić jedząc obiad, co z kolei odbiera im apetyt i chęć do spotkań z innymi.

Dekstrofobia – lęk przed przedmiotami, które znajdują się po naszej prawej stronie. Patrz: Lewofobia.

Fansofobia – lęk przed herbatą. Podobno ma korzenie w dzieciństwie, kiedy osoby dotknięte tą fobią musiały chodzić na rodzinne spotkania i spotykały tam nielubiane ciocie, które piły ten napój, a także wielokrotnie prosiły o dokładkę.

Fobofobia – lęk przed własną… fobią.

Idemofobia – lęk pań, że jakaś inna kobieta może przyjść na imprezę czy przyjęcie w takiej samej kreacji co ona.

Koumpounofobia – strach przed guzikami, nie tylko przed ich dotknięciem, ale często nawet samym patrzeniem na guziki. Fobia ta pojawia się w dzieciństwie i z wiekiem większość osób z niej wyrasta.

Ksantofobia – obawa przed kolorem żółtym, która wiąże się z brakiem umiejętności normalnego funkcjonowania w otoczeniu rzeczy w tym kolorze. Co więcej, zdarza się, że sama wzmianka o tym kolorze powoduje u osób dotkniętych tą fobią lęk, a nawet agresję. Patrz: Porfirofobia.

Lewofobia – strach przed rzeczami, które znajdują się po naszej lewej stronie. Patrz: Dekstrofobia.

Metifobia – lęk przed alkoholem, a także kieliszkami czy szklankami, w których jest podawany, obojętnie czy są puste czy pełne.

Panofobia – chorobliwy i irracjonalny lęk przed wszystkim.

Porfirofobia – strach przed kolorem fioletowym. Patrz: Ksantofobia.

Seskipedalofobia – lęk przed wypowiadaniem, słyszeniem czy czytaniem… długich słów.

Trypofobia – obawa przed powierzchniami pełnymi małych dziurek takimi, jak: jak plaster miodu, bąbelki w czekoladzie, serze czy w naleśniku.

ZOBACZ TAKŻE:

Panicznie bał się policji, jajek i małych dzieci

Fot. główna ma charakter poglądowy

WieleLiter.pl