Gdzie Polacy spędzą święta? Egzotyczne kierunki coraz popularniejsze

Polacy coraz częściej decydują się na wyjazdy w okresie świąt Bożego Narodzenia – wynika z danych Boataround. Turyści, którzy spędzają grudniowy urlop na łodzi, zazwyczaj wyjeżdżają na minimum tydzień. Wybierane są kierunki egzotyczne, takie jak Seszele i Karaiby. Popularna okazała się również Chorwacja. Święta na łodzi są w tym roku rezerwowane trzy razy częściej niż w 2019.

Wyjazdy na co najmniej tydzień i z rodziną

Polacy wyjeżdżający na święta zazwyczaj wybierają dłuższy urlop – 7, 10 lub 14 dni. Na łodzi chętnie spędzają również Sylwestra. O ile w okresie wakacyjnym niemal 70% polskich klientów pływa z przyjaciółmi, to grudniowe rezerwacje dokonywane są głównie przez rodziny. Na wynajem łodzi w okresie świątecznym polska rodzina wydała średnio około 20 tysięcy złotych.

Gdzie najczęściej wyjeżdżają Polacy?

Mimo niepewnej sytuacji epidemiologicznej, branża żeglarska notuje wzrost liczby rezerwacji. Egzotyczne kierunki są w okresie świątecznym rezerwowane trzy razy częściej niż w roku 2019. Przyciągają przede wszystkim destynacje gwarantujące ciepłą pogodę – Seszele, Karaiby i Wyspy Kanaryjskie. Okres zimowy pozwala na znalezienie okazji w atrakcyjnych cenach.

– Zagraniczny wyjazd w okresie świątecznym wciąż przez niektórych postrzegany jest jako nietypowy pomysł. Widzimy jednak wyraźną zmianę w takim podejściu. Coraz więcej naszych klientów chce spędzić ten czas odpoczywając na łodzi w wąskim gronie bliskich osób – podkreśla Pavel Pribiš, założyciel i CEO platformy Boataround.

Chorwacja również zimą

Ze względu na niepewną sytuację związaną z pandemią, wielu klientów skorzystało z ofert last minute. Rezerwacje na okres świąteczny dokonywane były głównie w październiku i listopadzie. Wśród polskich turystów zaskakująco popularna okazała się Chorwacja.

– Chorwacja zawsze była wśród Polaków najpopularniejszym kierunkiem. Do tej pory dotyczyło to jednak głównie wakacji. W tym roku po raz pierwszy zanotowaliśmy znaczny wzrost popularności tego kraju w grudniu. Może wynikać to z niepewnej sytuacji związanej z wprowadzanymi przez poszczególne kraje restrykcjami dla podróżnych. Większość polskich turystów udaje się na Chorwację własnym samochodem i w ten sposób uniezależnia się od obostrzeń dotyczących ruchu lotniczego – podkreśla Pavel Pribiš.

ZOBACZ TAKŻE:

Dlaczego książka to (zawsze) dobry prezent na Święta?

Fot., źródło mat. prasowe

Dodaj komentarz

WieleLiter.pl