Jedenaście ciekawostek o pocałunkach z okazji ich święta

Światowy Dzień Pocałunku obchodzimy kilka razy w roku. Dziś (28 grudnia) przypada jeden z takich dni. Poznajcie kilka ciekawostek na temat pocałunku.

 1. Światowy Dzień Pocałunku ustanowiła na początku lat 90. Organizacja Narodów Zjednoczonych, ale podobno wymyśliła go jedna z… firm stomatologicznych.
 2. Całowanie sprawia, że wzrasta poziom oksytocyny (hormonu miłości) i serotoniny (hormonu szczęścia). Pocałunki mają dobroczynny wpływ na nasz organizm: obniżają ciśnienie krwi, relaksują, poprawiają nastrój, zwiększają odporność, a nawet chronią przez depresją.
 3.  Podczas namiętnego pocałunku używamy ponad 30 mięśni twarzy i ponad stu mięśni całego ciała.
 4.  … i spalamy kalorie! Podczas minuty całowania spalamy około 12 kalorii. Można więc śmiało powiedzieć, że całowanie odchudza ;-)
 5. Naukowcy odkryli, że całowanie jednej osobie zajmuje średnio około dwóch tygodni w ciągu całego  życia.
 6. Są jednak tacy, którzy całują się znacznie dłużej. Rekordziści, którzy trafili do Księgi Guinnessa całowali się przez 58 godzin, 35 minut i 58 sekund. Jest to tajlandzka para Ekkachai Tiranarat i Laksany Tiranarat. Mimo iż od tego czasu minęło ponad 5 lat nikomu nie udało się pobić tego wyniku.
 7. Mężczyźni z wąsem w amerykańskim stanie Iowa mają zakaz całowania kobiet w miejscach publicznych.
 8. W niektórych krajach całowanie się w miejscach publicznych jest w ogóle zabronione i można zostać ukaranym grzywną lub więzieniem.
 9. Całują się nie tylko ludzie, ale także ryby, ssaki, a nawet ptaki – uderzając się dziobami.  Tym samym okazując się przywiązanie, przyjaźń, miłość,  a nawet pożądanie. 
 10. Zdjęcie „The Kiss” uważane jest przez wielu za fotografię najsłynniejszego pocałunku świata. Zostało zrobione 14 czerwca 1945 roku podczas oficjalnego świętowania zakończenia II Wojny Światowej. Przedstawia marynarza, który całuje pielęgniarkę. Po latach wydało się, że ów mężczyzna całował w taki sposób tego dnia wszystkie panie, a od kobiety, z którą został sfotografowany dostał… w twarz.
 11. Światowy Dzień Pocałunku świętujemy jeszcze 6 lipca i 28 listopada.

ZOBACZ TAKŻE:

“Miłość” w świecie zwierząt niejedno ma oblicze. Zdziwicie się!

Fot. główna ma charakter poglądowy

Dodaj komentarz

WieleLiter.pl