20. rocznica tragedii pod Szpiglasową Przełęczą

Dziś (30 grudnia) roku mija 20. rocznica tragicznego wypadku pod Szpiglasową Przełęczą, w której w wypadku lawinowym podczas działań ratowniczych zginęło dwóch ratowników Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego – Marek Łabunowicz oraz Bartek Olszański.

30 grudnia 2001 trójka gdyńskich turystów wyszła z Doliny Pięciu Stawów na Szpiglasową Przełęcz mimo niekorzystnych warunków  pogodowych. Zignorowali też fakt, że obowiązywał trzeci, wysoki stopień zagrożenia lawinowego i wyjście w góry było niewskazane. Dalej wydarzenia potoczyły się błyskawicznie. Turyści podcięli lawinę, która ich porwała. Toprowców, którzy ruszyli im na pomoc przysypała kolejna lawina.

Jak czytamy w komunikacie Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Marek Łabunowicz, nazywany przez przyjaciół Mają, miał 29 lat. W 1990 roku został kandydatem na ratownika, a w 1992 roku pełnoprawnym ratownikiem ochotnikiem. Uczestniczył w ponad czterdziestu wyprawach ratunkowych w Tatrach. Przyjaciele i rodzina znali go nie tylko jako ratownika, ale także jako jednego z najlepszych na Podhalu muzykantów. Pozostawił żonę oraz córkę, która wówczas miała trzy lata.

Bartek Olszański miał zaledwie 24 lata. Został ratownikiem w 1999 roku. Na koncie miał 50 akcji ratowniczych. Był człowiekiem wielu pasji. Studiował na dwóch kierunkach. Nurkował, bardzo dobrze wspinał się (przeszedł ok. 70 dróg taternickich w warunkach letnich i zimowych), pisał, malował, rysował, fotografował, zgłębiał zainteresowania z dziedziny filozofii…

Marek Łabunowicz i Bartek Olszański zostali pochowani na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem. Co roku w Tatrach odbywa się Memoriał Bartka Olszańskiego w klasycznej wspinaczce zimowej „dry-tooling”, zainicjowany przez Martę Olszańską – mamę Bartka. Marka wspominają rodzina i przyjaciele podczas dorocznego „Majowego Grania”, które odbywa się w Kościelisku. Fundację „Majowe Granie” powołała do życia Małgorzata, żona Marka Łabunowicza. Najważniejszym celem fundacji jest kształtowanie młodego pokolenia i rozwijanie jego talentów w duchu regionalnych tradycji. Więcej informacji znajdziecie na stronie topr.p

CZEŚĆ ICH PAMIĘCI!

ZOBACZ TAKŻE:

Zniszczone przez wulkan miasto kryje tajemnice

Fot. ma charakter poglądowy Adam Opioła /Wikimedia. Źródło topr.pl

WieleLiter.pl