To prawdziwe warzywa do zadań specjalnych

Początki tych niezwykłych warzyw nie wyglądały zbyt „kolorowo”, bowiem wykorzystywano jest jako paszę dla zwierząt, same zaś pełniły funkcję warzyw ogrodowych.

Na szczęście historia uprawy buraków w Polsce posiada ponad 200-letnią tradycję, a na wzrost wydajności buraka duży wpływ miało wprowadzenie pod koniec XIX wieku nawożenia mineralnego opartego przede wszystkim na saletrze chilijskiej i soli potasowej. Od tamtej pory burak gości na rodzimych stołach regularnie, szczególnie wigilię Bożego Narodzenia.

Buraki to zdrowie!

Buraki to źródło tak ważnego dla kobiet kwasu foliowego, który wpływa na stan skóry, włosów i paznokci. Jak łatwo wywnioskować z barwy tego warzywa, wspomaga ono produkcję czerwonych krwinek. Ponadto to właśnie buraki wspomagają proces odchudzania. Dlaczego? Spożywanie tego produktu przyspiesza przemianę materii, bardzo dobrze działa na wątrobę a także wpływa na usuwanie z organizmu toksyn.

Tryptofan – nazwa ta pewnie wielu osobom niewiele mówi ale to właśnie ten zawarty w burakach związek chemiczny daje poczucie zadowolenia. W tym kontekście należy więc zaznaczyć, że już w czasach starożytnych uważano buraki za niezwykle cenny afrodyzjak. Warto natomiast pamiętać, że mimo wielu właściwości leczniczych na spożywanie tych warzyw powinny uważać szczególnie osoby cierpiące na cukrzycę (ze względu na dużą zawartość cukru). Ponadto buraki obniżają ciśnienie, dlatego dla niskociśnieniowców polecane jest pice soku z buraka na noc. Co więcej, ograniczyć spożywanie tego warzywa powinny również osoby cierpiące na reumatyzm a także kamicę nerkową, a to wszystko przez zawartość szczawianów mogących zaostrzyć dolegliwości. Jeżeli jednak kochamy te czerwone przysmaki, to rozwiązaniem w tym wypadku jest przyprawienie buraków znaczną ilością liści laurowych.

Buraki to…

… barszcz czerwony na wigilijnym stole! Niewielu wyobraża sobie Boże Narodzenie bez aromatycznej, czerwonej zupy z uszkami. Barszcz to jedna z pierwszych zup, które na naszych stołach serwowane są po dziś dzień. Pierwsza wzmianka o barszczu pojawia się w XVI wieku, i to dzięki Mikołajowi Rejowi, który ujął tę potrawę w swoim dziele pt. „Żywot człowieka poczciwego” (1567r.).

– Do wigilii pozostało jeszcze trochę czasu, więc przygotowywanie barszczu możemy odłożyć na nieco późniejszy termin. Warto przypomnieć, że 24 listopada obchodzimy Dzień Buraka, warto postawić na dania, których składnikami będą wspomnieni solenizanci. Buraki mają wiele kulinarnych zastosowań. Możemy z nich robić zupy, zdrowe koktajle, soki, surówki, a także gotować, piec i smażyć. Wiemy, że przygotowanie buraczków, gotowanie czy pieczenie często bywa czasochłonne, jednak korzyści zdrowotne i walory smakowe nie pozostawiają wątpliwości – tłumaczy Piotr Kraszkiewicz, właściciel Przedsiębiorstwa Wielobranżowego PJW Piotr Kraszkiewicz.

ZOBACZ TAKŻE:

Oto przepisy na dania z jednej z najlepszych warszawskich restauracji. Szef kuchni zdradza!

Fot. ma charakter poglądowy. Źródło docenpolskie.pl