Tysiąc wagonów śmieci z lasu

Owady z puszki okazały się kuszącą przekąską dla pewnego borsuka. Gdyby nie interwencja leśniczego, ta uczta mogłaby skończyć się dla niego tragicznie. Zwierzęta, których łeb zostanie uwięziony w metalowej puszce nie mają większych szans na samodzielne wyswobodzenie się i umierają w męczarniach. Pamiętajmy, że śmieci pozostawione przez nas w lesie to dla nich śmiertelna pułapka.

Niestety, mimo licznych apeli, cały czas lasy traktowane są jako doskonałe miejsce na pozbycie się śmieci. Leśnicy co chwila natykają się na pojedyncze odpadki i na nielegalne wysypiska.

Tymczasem puszki, torby foliowe czy inne śmieci nie tylko szpecą krajobraz, ale przede wszystkim stanowią śmiertelne zagrożenie dla mieszkańców lasu. Często zdarza się, że zwierzęta wkładają łeb w metalową puszkę czy konserwę, aby wylizać resztki pożywienia i przeważnie nie potrafią już jej wyjąć. Podobnie jest z foliowymi torebkami, które zaciskają się wokół szyi czy łap i w konsekwencji zwierzę ginie. 

Szczęście w nieszczęściu miał pewien borsuk z lasu w Nadleśnictwie Tuszyma w województwie podkarpackim. Owady zgromadzone w puszce po farbie okazały się na tyle atrakcyjną przekąską, że  nie potrafił im się oprzeć. O mało nie przypieczętował tego życiem. Na szczęście interwencja tamtejszego leśniczego pozwoliła uratować tego pięknego zwierzaka.

Nim wyrzucimy śmieci w lesie popatrzmy na zdjęcie poniżej i pomyślmy o konsekwencjach swojego zachowania.

Jak informują Lasy Państwowe, w zeszłym roku koszty uprzątnięcia i wywiezienia śmieci z nielegalnych wysypisk wyniosły ponad 18 milionów złotych (w 2015 r. i 2016 r. było to niewiele ponad 17 milionów złotych). To ponad połowa kwoty, którą rocznie LP przeznaczają na działalność edukacyjną prowadzoną w szkołach i nadleśnictwach.  Łącznie z terenów zarządzanych przez LP wywieziono ponad 114 tysięcy m3 śmieci. Taka ilość odpadków zajęłaby ponad tysiąc wagonów kolejowych.

Lasy Państwowe apelują, aby nie wyrzucać śmieci do lasu! Przyłączamy się do tego apelu. Co więcej, zachęcamy do zbiórki śmieci. :-)

Akcja zbierania śmieci! Przyłączysz się?

Fot. A. Świder FB Nadleśnictwo Tuszyma Lasy Państwowe

WieleLiter.pl