Młodzian chciał oszukać starszą panią, a to ona wykiwała jego

Do komendy na warszawskiej Woli zgłosiła się 74-letnia kobieta, do której zadzwonił mężczyzna, podający się za policjanta i proszący o pomoc w zatrzymaniu oszustów. W ten sposób próbował wyłudzić od niej biżuterię o wartości 50 tysięcy złotych. Kiedy pokrzywdzona zorientowała się, że jest ofiarą oszusta wprawdzie postąpiła zgodnie z jego zaleceniem, ale przez okno zamiast biżuterii wyrzuciła zapakowany w torbę ręcznik. 

– Z wstępnych ustaleń funkcjonariuszy wynika, że do 74-letniej kobiety zadzwonił mężczyzna, podający się za funkcjonariusza policji. W trakcie rozmowy telefonicznej informował rozmówczynię, że policja wie o oszustwie i prosił o pomoc w zatrzymaniu oszustów. Ta pomoc miała polegać na przekazaniu gotówki czy też innych wartościowych rzeczy. Pokrzywdzona przekonana, że ma do czynienia z funkcjonariuszem zamierzała zrobić to, co jej polecono. Kiedy zorientowała się, że najprawdopodobniej padła ofiarą oszusta, przez okno wyrzuciła zapakowany w torbę ręcznik zamiast biżuterii. O całym zdarzeniu i swoich wątpliwościach powiadomiła policję – wyjaśnia Marta Sulowska z wolskiej policji.

Sprawą zajęli się operacyjni, zajmujący się tego rodzaju przestępczością. 23-latek został zatrzymany poza granicami Warszawy. Z ustaleń policjantów wynika, że był on już notowany oraz poszukiwany nakazem doprowadzenia. Podejrzany usłyszał zarzut dotyczący usiłowania oszustwa i został tymczasowo aresztowany na trzy miesiące. Za przestępstwo oszustwa grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności.

Policjanci przypominają jak nie stać się ofiarą oszustów:

* Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań.
* Nie informujmy nikogo o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub przechowujemy na koncie.
* Zadzwońmy do kogoś z rodziny i zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.
* W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie. Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.
* W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną .
* Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich.

ZOBACZ TAKŻE:

Chciał zaoszczędzić 8 złotych. Za takie oszustwo grozi nawet 2 lata za kratkami

Fot., źródło policja.gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *