Z tą górą nie ma żartów (video)

Babia Góra w Beskidach Zachodnich zwana jest także Kapryśnicą i Matką Niepogód. Ratownik dyżurny z Markowych Szczawin w dzisiejszym komunikacji podaje, że warunki na tej górze są bardzo trudne. Wieje porywisty wiatr, który momentami uniemożliwia poruszanie się. Temperatura odczuwalna wynosi minus 12 stopni Celsjusza. Widoczność ograniczona do stu metrów.

Jak podaje Wikipedia, pochodzenie nazwy Babia Góra tłumaczą liczne legendy ludowe. Jedna z nich mówi, że jest to kupa kamieni wysypanych przed chałupą przez babę – olbrzymkę, według innej to kochanka zbójnika, która skamieniała z żalu widząc, jak niosą jej zabitego ukochanego. Według innych legend nazwa góry pochodzi od tego, że w jaskiniach pod tą górą zbójnicy ukrywali swoje branki. Nazwa może też mieć powiązanie z niektórymi znaczeniami słowa baba (rodzaj ciasta lub kamienny posąg kultowy).

Ratownik dyżurny z Markowych Szczawin w dzisiejszym komunikacji relacjonuje, że warunki na Babiej Górze są bardzo trudne. Wieje porywisty wiatr, który momentami uniemożliwia poruszanie się. Temperatura odczuwalna minus 12 stopni Celsjusza Widoczność ograniczona do stu metrów. Łańcuchy i klamry na Perci są oblodzone. Szlak jest bardzo śliski w kopule szczytowej  i również oblodzony.  Goprowcy proszą o zachowanie ostrożności i rozsądne planowanie tras wycieczek.

A przestrogą, która powinna uświadomić, że z tą góra nie ma żartów niech będzie historia czterech narciarzy w nocy z 14 na 15 lutego 1935 roku, którzy zginęli w zamieci śnieżnej po południowej stronie Babiej Góry. Byli wytrawnymi turystami i członkami jednego z przedwojennych klubów narciarskich.

Babiogórski Park Narowy przypomina, że wybierając się na Babią Górę pamiętajmy:

* na górską wycieczkę nie wybieramy się samotnie, a o planowanej trasie i terminie wycieczki powiadamiamy znajomą osobę;
* na babiogórskich szlakach trzeba zachować szczególną uwagę, zwłaszcza przy schodzeniu;
* trzeba zorientować się jakie mogą panować warunki atmosferyczne i warunki na szlakach (najlepiej opierając się na aktualnej prognozie pogody)
* telefon komórkowy może uratować życie.

 

Przy dobrej pogodzie widać stamtąd wierzchołki Tatr

Fot. główne ma charakter poglądowy

Dodaj komentarz

WieleLiter.pl