Głosowanie na słowo roku i młodzieżowe słowo roku trwa. Weźmiecie udział?

Co ważne, każdy może zgłosić swoje słowo lub wybrać spośród podanych. Rok temu w plebiscycie internetowym na słowo roku oraz głosowaniu kapituły wygrała “konstytucja”.  Z kolei młodzieżowym słowem roku 2018 był dzban. W pierwszej piątce znalazły się także – słowa zwycięskie z poprzednich edycji plebiscytu – XD i sztos. 

Organizatorzy, czyli Uniwersytet Warszawski zachęcają do wybrania najważniejszego słowa roku 2019. Nie musi ono być nowe, nie musi kojarzyć się dobrze ani źle. Na stronach slowanaczasie.uw.edu.pl oraz slowadnia.clarin-pl.eu regularnie prezentowane są słowa, które najczęściej pojawiają się w prasie. Słowo roku można wybrać spośród prezentowanych słów najczęstszych lub zaproponować własne. Organizatorzy proszą nie zgłaszać nazwisk ani nazw, nie będą również uwzględniać słów obraźliwych. Oprócz otwartego plebiscytu internetowego słowo roku wybierze kapituła profesorów językoznawstwa. Rok temu plebiscyt internetowy oraz głosowanie kapituły wygrała “konstytucja”. Które słowo wygra w tym roku? Głosować można na stronie sloworoku.uw.edu.pl

Z kolei Wydawnictwo Naukowe PWN zaprasza do wzięcia udziału w kolejnej edycji plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku. Słowo to nie musi być nowe ani najczęściej używane. Nie musi też być wyraźnie slangowe. Doceniana będzie kreatywność modeli słowotwórczych, estetykę, humor, a także stopień, w którym nowe słowo wypełnia lukę w dotychczasowym słowniku.
Laureatem plebiscytu zostanie słowo wskazane przez największą liczbę internautów (z wyłączeniem słów wyróżnionych w poprzednich edycjach plebiscytu). Dodatkowo, jury w składzie: Marek Łaziński (Uniwersytet Warszawski), Anna Wileczek (Uniwersytet Warszawski), Ewa Kołodziejek (Uniwersytet Szczeciński), oraz Bartek Chaciński (Polityka), wybierze słowa zwycięskie w kategoriach oryginalności, przydatności oraz w innych kategoriach. Jurorzy dokonają oceny uwzględniając w szczególności pomysłowość, kreatywność, a także poprawność językową. W zgłoszeniach ważne są nie tylko słowa, ale także ich twórcze definicje. W miarę napływu zgłoszeń, wybrane będą komentowane i umieszczane na stronie plebiscytu.

Młodzieżowym słowem roku 2018 był DZBAN, 2016 – SZTOS, 2017 – XD (pełne wyniki na stronie). Jakie słowo wybierzemy w tym roku? Głosować można na stronie sjp.pwn.pl Informacje o poprzedniej edycji znajdziecie tutaj.

Tokarczuk noblistką jest, to wiesz. Ale czy znasz jej twórczość?

Fot. główne ma charakter poglądowy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *